Yabanın ve Kentin Birbirine Karıştığı Bir Âlemden Öyküler

Lauren Groff’un çaresizliğin kasırgaları kadar umudun kaçınılmazlığına dair, farklı on yıllar hatta yüzyıllarda geçen öykülerinden oluşan kitabı Florida, Duygu Akın’ın çevirisiyle İthaki Yayınları’ndan çıktı.

Granta dergisi tarafından en iyi genç Amerikalı yazarlar arasında gösterilen, kitapları New York Times çoksatanlar listesine giren, 2018’de Guggenheim edebiyat bursuna layık görülen Groff aynı yıl Florida ile Ulusal Kitap Vakfı Kurgu Ödülü için finale kaldı. Groff, okurun elinden tutup onu yabanın ve kentin birbirine karıştığı bir âleme, turistik reklamların ötesinde bir dünyaya götürüyor.

​Florida’daki öykülerin satırlarının arasında bir panter geziniyor, kasırga iki kız kardeşin hayaletiyle beraber geliyor, anneler çocuklarını yetiştirmeye çalışıyor, bir yazar Maupassant’ın edebiyatının peşine düşüyor, bir kadın hayatını kökünden değiştirip sokaklarda yaşamaya karar veriyor. Burada yalnız oğlanlar büyüyor, yalnız kadınlar hayatta kalmaya çalışıyorlar. Güneşli manzaralar acıyı saklamakta maharetli olabilir belki ama yaşam kendini göstermekten, şifa aramaktan vazgeçmiyor.

(Tanıtım bülteninden)

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Marvel’in Yeni Dizisi Hawkeye’nin İlk Fragmanı Yayınlandı

Read Next

Kalben ve Gaye Su Akyol İzmir +1 Fest’te Sahne Alacak

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *