Yakın Geleceğin Boğucu Bir Tablosu: “Yer Açın! Yer Açın!”

Harry Harrison’ın bugünün en büyük sorunlarından kaynak kıtlığı ve küresel ısınmayı da tahmin eden, aşırı nüfus artışını konu edinen distopyası Yer Açın! Yer Açın!, İrma Dolanoğlu Çimen’in çevirisiyle İthaki Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Harrison, bilimkurgunun altın çağını yaratan isimlerden biri, hatta türün maceracı tarafını en faydalı şekilde kullanan ve derdini anlatmaktan taviz vermeyen en sivri dilli yazarı.

Yıl 1999. Dünyanın nüfusu yedi milyarı aşkın. Yalnızca New York’ta otuz beş milyon insan yaşıyor. Yaz ayları aşırı sıcakken kış ayları her sene daha sert. Su ve yiyecek kıtlığı hiç olmadığı kadar fazla. Yağmacılık, hırsızlık, cinayet gündelik hayatın bir parçası. Polis zoru ve hükümet baskısıyla ayakta kalan New York’ta, yeraltı dünyasının önemli bir figürü ve üst tabakanın bir üyesi olan Mike O’Brien, evine giren bir hırsız tarafından öldürülünce dedektif Andy Rusch bu davaya atanır. Andy bir yandan kalabalığın yuttuğu katilin peşinden nafile koşarken bir yandan da şehirde başlayan kıtlık isyanlarıyla ve her geçen gün zıvanadan çıkan şiddet eylemleriyle mücadele etmeye çalışacaktır.

TİMAŞ
TİMAŞ

​“Bak, bugün berbat bir dünyada yaşıyoruz ve sıkıntılarımızın tek bir sebebi var: çok fazla insan.”

(Tanıtım Bülteninden)

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Jason Statham’ın Başrolündeki Five Eyes 2022’de Vizyonda Olacak

Read Next

‘The Exorcist’ Filminin Devamı Geliyor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram