TUDEM
 
DESTEK

Yalvaç Ural ve Marsık Kitap’tan Neler Okusak?

Yordam Kitap

Yayımladığı kitaplarda çocuklara kardeşliği, dostluğu, sorumluluk duygusunu, insan, hayvan, doğa sevgisini, çevre bilincini ve önemini anlatan yayınevinin dokuz ayrı kitabını okuyup tanıttılar yazarlarımız.

Aziz Nesin’in “Benim büyümeyen çocukluğumun şairidir.” dediği kıymetli Yalvaç Ural’ın yazdıklarından bir kaçını ve Marsık Kitap’tan yine çok değerli yazarların kitaplarını okudu küçük yazarlarımız bu hafta.

 
KitapEki
Say Yayıncılık

Marsık Yayıncılık, 2003 yılından bu yana ağırlıklı olarak çocuk yayıncılığı alanında faaliyet gösteriyor. Yıllarca çocuk yayıncılığına emek vermiş usta yazar Yalvaç Ural’ın kitapları da yine Marsık’ın yayın listesi arasında.

Yayımladığı kitaplarda çocuklara kardeşliği, dostluğu, sorumluluk duygusunu, insan, hayvan, doğa sevgisini, çevre bilincini ve önemini anlatan yayınevinin dokuz ayrı kitabını okuyup tanıttılar yazarlarımız. Onlar okudukları kitapları çok beğendiler. Umarım siz de beğenirsiniz.

Mimoza kokuları sarsın sayfa çeviren ellerinizi.

Sevgiyle, kitapla, aydınlıkla kalın.

Yağmurcu Prens | Arda Biltekin 

Merhaba arkadaşlar, şimdi size Yağmurcu Prens adlı kitabı tanıtacağım. Hikâyemizde tek bir karakter yer alıyor; Yağmurcu Prens.

Yaşanan olay şöyle gelişiyor. Yağmurcu Prens ince, nazik biriymiş ve bulutların üstünde yaşarmış.

Muslukları açınca yağmur yağar, kapatınca dururmuş. Bir gün uyuya kalmış ve musluğu kapatamamış. Yağmur çok yağmış, uyanmış ve yaptığı bu dalgınlığa çok üzülmüş. Hemen muslukları kapatmış.

Sonra muslukları kapalı unutmuş bu sefer de her yer kurumuş. Tekrar yağdırmış ve bu böyle sürmüş.

Bu kitap 2.ve 1.sınıf arkadaşlarıma uygun. Ben bu kitabı çok sevdim. Öneriyorum

Yeni kitaplarda buluşmak üzere…

 • Yağmurcu Prens
 • Yazar: Gianni Rodari
 • Çizer: Nicoletta Costa
 • Sayfa Sayısı: 24
 • Yayınevi: Marsık Kitap

La Fonten Orman Mahkemesinde | Alp Zengin

Merhabalar, bu hafta size “La Fonten Orman Mahkemesinde” isimli kitabı tanıtacağım.

La Fonten hayvanları konuşturarak masallar yazan bir yazar. Bu kitapta hayvanlar La Fonten’i mahkemeye çıkarıp şikâyet ediyorlar. Ormanlar kralı aslan hâkim oluyor. Ve tek tek hepsi şikâyetlerini sunuyorlar.

Bu kitabı çok sevdim. Çünkü hayvanlar kendi haklarını konuşarak savunuyor. Eminim siz de çok seveceksiniz.

 • La Fonten Orman Mahkemesinde
 • Yazar: Yalvaç Ural
 • Çizer: Haslet Soyöz
 • Sayfa Sayısı: 84
 • Yayınevi: Marsık Kitap

Sihirli Pabuçlar | Asya Belenkoğlu

Merhaba arkadaşlar, sizlere Sihirli Pabuçlar adlı çizgi romanı yorumlayacağım.

Abdullah adlı bir çocuk varmış, babası ölmüş, Abdullah çok üzülmüş. Babası ölünce herkes üzülür.  Babasından miras kalan bir pabuç varmış ama sihirli olduğunu henüz kimse bilmiyormuş.

İşte her şey böyle başlamış.

Cabbar adında bir adam pabuçlar karşılığında bir kese altın vereceğini söylemiş. Abdullah kabul etmemiş. Cabbar bu sefer beş kese altın karşılığında pabuçları istemiş. Abdullah annesine sormuş, annesi de kabul etmemiş.

Abdullahlar sihirli pabuçların konuştuğunu duyunca onun sihirli olduğunu anlamışlar.

Sonra neler olur acaba?

Karakterler: Abdullah, Abdullah’ın annesi ve babası, Cabbar, Prenses ve Kral…

Bütün karakterleri sevdim tabii Cabbar dışında.

Tavsiye ederim, çünkü kitap eğlenceli, eğitici, güzel ve komik doğrusu. Komik kitapları çok severim. Sonraki yorumda görüşürüz.

 • Sihirli Pabuçlar
 • Yazar : Yalvaç URAL
 • Çizen : Sunder ERDOĞAN
 • Sayfa sayısı : 146
 • Yayınevi : MARSIK KİTAP

Tonino Keşke Görünmez Olsam | Ecrin Berra Aksu

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere Keşke Görünmez Olsam kitabını yorumlayacağım.

Tonino diye bir çocuk varmış. O gün Tonino sınavına çalışmamış. Ve keşke görünmez olsaydım demiş.

Öğretmeni gelmiş ve yoklamaya başlamış.  “Tonino!” demiş. Tonino, “Buradayım!” demiş.  Ama öğretmen ne görmüş, ne de işitmiş.

Tonino kalkmış, çöp kutusunu devirmiş. Ayrıca çocukların saçını çekmiş.  Öğrenciler birbirlerini suçlamaya başlamış.

Tonino dışarı çıkmış.  Eve gidiyormuş.  Annesi onu merakla bekliyormuş.  Tonino annesinin camdan baktığını görmüş.  Annesine, “Anne, anne!” diye bağırmış.  Fakat annesi ne görmüş ne de işitmiş.

Sizce Tonino görünmezliğine bir son vermiş midir?

Arkadaşlar bu kitap tam 1. 2. Sınıflara göre. Bence bu kitabı okuyun.

Ayrıca resimleri çok eğlenceli.

Bir sonraki yorumda görüşmek üzere bay bay.

 • Tonino Keşke Görünmez Olsam
 • Yazar: Gianni Rodari
 • Çizer:  Alessandro Sanna
 • Sayfa Sayısı: 24
 • Yayınevi: Marsık Kitap

 

La Fonten Orman Mahkemesinde | Dilara Tanrıkulu

Sevgili Arkadaşlar, bu hafta sizlere ”La Fonten Orman Mahkemesinde” adlı kitabı yorumlayacağım. La Fonten isminde, hayvanlarla ilgili komik öyküler yazan bir yazar var. Bir gün hayvanlar ormanda onu yakalarlar. Orman mahkemesine götürürler. Aslan hâkim olur. Hayvanları iyi-kötü, akıllı-aptal, güzel-çirkin, tembel-çalışkan diye sınıflandırdığı için birbirlerine düşman ettiğini söyler. Onun yüzünden bütün insanların hayvanlara güldüğünü söyler. La Fonten kendini savunmaya çalışır. Bütün kötü davranışları hayvanlardan öğrendiğini, kabalığı ayıdan, aptallığı kargadan, sinsiliği yılandan, kurnazlığı tilkiden, korkaklığı tavşandan, tembelliği ağustosböceğinden, nankörlüğü kediden öğrendiğini söyler. Hayvanlar buna itiraz ederler. Teker teker kendilerini savunmaya başlarlar.

Ayı, insanların burnuna kanca takıp bir avuç un için kendisini döve döve oynattıklarını, tavşan bir kadını mutlu etmek için otuzunun birden derisinin soyulduğunu, bir kaplumbağanın onu geçtiğini söylemesini, yılan ise insanların derisini soyduklarını söyler. Kedi, hayvanlar olmasa insanların hayatlarını sürdüremeyeceğini söyler.

Bütün hayvanlar kendilerini sırayla savunurlar. Ayrıca La Fonten’i bilgisizlikle suçlarlar.

Acaba kim haklı? İnsanlar mı yoksa hayvanlar mı? Acaba La Fonten’e nasıl ceza verdiler? La Fonten’i İnsanat Bahçesine koyup, hayvanların parayla içeri girip onu ziyaret etmesi nasıl olur?

Bence bu kitap harika. Herkesin okumasını öneriyorum. Keyifli okumalar… 🐈🦁🐇🐢

 • La Fonten Orman Mahkemesinde
 • Yazar: Yalvaç Ural
 • Çizer: Haslet Soyöz
 • Sayfa Sayısı: 84
 • Yayınevi: Marsık Kitap

Maymun Kral | Ece Çilingir

Merhaba arkadaşlar ben Ece, bu hafta okuduğum kitabın adı “Maymun Kral

Öncelikle bu kitap 15 masaldan oluşuyor. Ben birkaçını size yorumlamaya çalışacağım.

Tilki ile Üzümler: Bir varmış bir yokmuş… Tilki kendi kendine, “Şu işe bak! Koskoca Tilki, üzüm yiyecek. Ne hale düştüm; yine de hiçbir şey bulamamaktan iyidir.” demiş. Arka ayaklarının üzerine kalkmış ve bir salkım üzüm koparmak için zıplamış. Ancak salkıma ulaşamamış. Birden tepesinde ses duymuş: ”Gak!Gaak!Gaaak!”

Bu bir kargaymış. Karga tilkinin bu durumuna gülüyormuş. Küçük düşmek tilkinin gururunu kırmış ve utancından kıpkırmızı olmuş. Daha fazla rezil olmamak için kargaya, ”Bu üzümler olmamış, daha sonra geleyim” demiş.

Kurbağa ile Öküz: Bir varmış bir yokmuş… Kendini beğenmiş bir kurbağa varmış. Bu kurbağa arkadaşlarına sürekli onlardan ne kadar iyi olduğunu göstermeye çalışırmış. Bir gün büyük bir öküz, bataklık kenarına gelmiş. Sakin sakin su içmeye başlamış. Onu gören kurbağalar büyüklüğüne hayran olmuş. ”Vraak, vraak!” diye vraklamışlar: O sırada kendini beğenen kurbağa zıplayarak yanlarına gelmiş. “Büyük mü? O mu büyük? Hım, bana pek büyük gelmedi” diye küçümseyerek mırıldanmış. Öküzden büyük görünmek için ağzını havayla doldurarak göğsünü şişirmeye başlamış. Kurbağalar haline gülmüşler. Kurbağa kendini şişirmeye devam etmiş. Şişirmiş, şişirmiş ve sonunda… ”BOMMMM!” diye tıpkı küçük bir balon gibi patlayıvermiş…

Sonra bütün kurbağalar ”Vraak, vraak! Kendini beğenmişlerin sonu işte böyle olacak…” demişler.

Kral Maymun: Bir varmış, bir yokmuş… Çok güzel bir orman varmış. Ormanda yaşayan hayvanlar kendilerine bir kral seçmeye karar vermişler.

Kral olmak isteyen adaylar arasında bir de şen şakrak bir maymun varmış. Maymun tacı kafasına geçirip oynamaya, zıplamaya başlamış. Bu neşeli hallerinden dolayı onun en iyi aday olduğuna karar vermişler. Onlarla aynı fikirde olmayan tek hayvan tilkiymiş. Maymuna, “Size en güzel hazineyi göstereceğim.” demiş ve maymun buna inanıp gitmiş. Bir tuzakla karşılaşmış. Tilki herkesi etrafına toplayarak, “Bakın bu maymun kendine bile sahip çıkamazken, nasıl kral olsun?” demiş. Maymun tahttan indirilmiş ve sonsuza kadar krallığı elinden alınmış. Sonunda aslan, kral olmuş.

Evet, arkadaşlar ben birkaçını anlatmaya çalıştım. Daha bunun gibi 12 masal var. Eğer merak ediyorsanız bu kitabı okuyun. Eminim siz de benim kadar eğleneceksiniz.

 • Maymun Kral
 • Yazar: EZOP
 • Resimleyen:  Matthew Wolf
 • Çeviri: Burcu Ural Kopan
 • Sayfa Sayısı: 32
 • Yayınevi: Marsık Kitap

Elmas Zehra Yavuz

Merhaba Arkadaşlar,

Bugün sizlere 3 farklı kitap tanıtacağım: ‘’Yağmurcu Prens’’, ‘’Burun’’ ve ‘’La Fonten Orman Mahkemesinde.’’

‘’Yağmurcu Prens’’

Siz biliyor musunuz nereden yağmur yağıyor?

Her bir bulutun üstünde bir musluk varmış. O muslukları ancak Yağmurcu Prens açar ve kapatırmış. Açınca yağmur yağarmış, kapatınca yağmur dururmuş. Yağmurcu Prens bulutların üzerinde yaşarmış. Çok küçük ve tüy kadar hafifmiş.

Yağmurcu Prens çok eğlenceli bir kitap. Kitabın içinde çok renkli ve neşeli resimler bulunuyor. Özelikle Yağmurcu Prens bir buluttan öteki bulutu atladığı zaman ve onun uyku halindeki resimleri çok komik.

‘’Burun’’ da çok komik bir kitap.

Ali adında bir çocuk varmış. Bir gün Ali sabah kalktığında kendi burnunu bulamamış. Herkese sormuş ama kimse görememiş, sadece anneannesi görmüş.  “Banyodadır Aliciğim, burunlar hep temiz olmak, bol suyla yıkanmak isterler,”  demiş.

Ali burnunu lavabonun kenarında bulmuş, temizlendikten sonra mışıl mışıl uyumuş. Burun Ali’yi görünce çok mutlu olmuş ve yüzüne yerleşmiş. Ali burnunu temiz tutacağına söz vermiş.

Kitabın her sayfasında çok güzel ve değişik resimler var. Ali burunsuz çok komik görünüyor. Ama Ali’nin burunlu hali, bence daha çok komik 😉

Bana göre, yazar minik çocukların kişisel bakımını yapmasını öneriyor.

Bu kitapları daha çok minik kardeşlerimiz ve arkadaşlarımız için öneririm. Mutlaka okuyun,çok eğleneceksiniz.

‘’La Fonten Orman Mahkemesinde’’

 La Fonten adında bir adam varmış. Bir gün hayvanlar La Fonten’i ormanda bulmuşlar ve orman mahkemesine çıkarmışlar. Çünkü hayvanlar La Fonten ’in gülmece öyküleri yazdığını sanmışlar.

Aslan yargıç olmuş ve isteyen herkese söz hakkı vermiş. La Fonten kimden, neyi öğrendiğini söylemiş. Bunun ardından herkes kendisini savunmaya başlamış. Ancak Yılanlar doğru söylemişler. “O öyküleri Bay  La Fonten yazmamış, Anadolulu Ezop yazmış,’’ diye bağırmış ama herkes onlara gülmeye başlamış.

Sonunda Aslan biraz düşünmüş ve:  “HAYVANLARIN BÜTÜN KÖTÜ DAVRANIŞLARI LA FONTEN’DEN ÖĞRENDİKLERİNİ”  söylemiş. Ve ceza olarak La Fonten’i İnsanat Bahçesi’ne konup hayvanlara parayla gösterilmesine karar vermiş. Ama Hayvanat Bahçesi’nde yaşamış olan hayvanlar, karara karşı çıkmışlar. Ve Aslana yalvarıp La Fonten’i serbest bırakmasını istemişler.

Kitabı okuyunca size çok eğlenceli ve komik gelebilir. Bence kitabın konusu çok önemli. Bu kitabı mutlaka okumanızı öneriyorum.

İyi okumalar…

 • Yağmurcu Prens
 • Yazar: Gianni Rodari
 • Çeviren: Tanay Burcu Ural Kopan
 • Resimleyen: Nicoletta Costa
 • Sayfa Sayısı: 24
 • Yayınevi: Marsık Kitap

 

 • Burun
 • Yazar: Yekta Kopan
 • Resimleyen: Alex Pelayo
 • Sayfa Sayısı: 26
 • Yayınevi: Marsık Kitap

 

 • La Fonten Orman Mahkemesinde
 • Yazar: Yalvaç Ural
 • Resimleyen: Haslet Soyöz
 • Sayfa Sayısı: 84
 • Yayınevi: Marsık Kitap

Canavarlar Kedilerden Korkar | Emirhan Ünsal

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere Canavarlar Kedilerden Korkar adlı kitabı yorumlayacağım.

Bu hikâyede Mari adlı bir kız var. Mari geceleri üç canavar görüp korkuyormuş. Ben de canavarlardan korkarım ama karanlıktan korkmam. Ama Mari o kadar korkmuş ki ayı bile makasla kesip kafese koymuş.  Canavarlar yanına gelememiş ama sokaktaki kediler yaralanmış. Kedi krala haber vermişler o da Mari’ye haber vermiş. Ve kral bir asker kedi yollamış Mari’nin yanında yatsın diye ve bundan sonra Mari hiç korkmamış.

Bence kediler iyi ki var, yoksa hikâyedeki gibi her yerde fareler olurdu.

İyi ki gerçekte canavarlar yok. Hepimiz kedi beslemek zorunda kalırdık.

 • Canavarlar Kedilerden Korkar
 • Yazar: Marjene Satrapi
 • Çevirmen: Emrah Kolukısaoğlu
 • Sayfa Sayısı: 24
 • Yayınevi: Marsık Kitap
 Uçurtmam Çaylak Kuyrukları Yarka | İkra Zengin

Merhaba arkadaşlar, bu hafta sizlere “Uçurtmam Çaylak Kuyrukları Yarka” adlı kitabı anlatacağım. Kırmızılı çocuk, kötü niyetli çaylağın elinden tavuklarını kurtarmak için bir plan kuruyor. Plan şu; Kırmızılı çocuk ipe bütün horoz ve tavukları bağlıyor. En öne kara tavuğu en sona ferik horozunu koyuyor. Sonra çaylak onları kendi yuvasına uçururken yoruluyor ve onları bırakıyor.

Devamını ise sizin okumanızı istiyorum. Evet arkadaşlar,  çaylağın ve Kırmızılı’nın diğer maceralarını öğrenmek için şiir şeklinde yazılmış bu kitabı okumanızı çok isterim. Ben şiir okumayı çok sevdiğim için bu kitabı çok beğendim, eğer siz de şiir okumaktan hoşlanıyorsanız mutlaka okuyun.

 • Uçurtmam Çaylak Kuyrukları Yarka
 • Yazar: Yalvaç Ural
 • Sayfa Sayısı: 96
 • Yayınevi: Marsık Kitap

Bir Gök Dolusu Güvercin | Mehmet Varol

Bu kitabın içinde 4 tane hikâye var. Benim tanıttığım hikâye, Lunapark Arkadaşı.

Bayram günü canı sıkılan arkadaşların harçlıklarına güvenerek gizlice lunaparka gitmelerini anlatıyor hikâyemiz.  Lunaparktan dönüş yolunda bir sorun çıkıyor ve bu sorun sayesinde arkadaşlar birbirini daha iyi tanımaya başlıyorlar.

Gittikleri lunaparkta bir adam bağırıyor, “Çocuklar binmesin!”  Aksine çocuklar hemen bilet alıp biniyorlar. Orhan korkuyor. Merak ederek bindikleri ve adamın uyarmaya çalıştığı oyun meğer korku tüneliymiş.

En sevdiğim bölüm çocukların korku tünelinde yaşadıkları macera oldu. Yaşadıkları korkuyu, kitabı okurken ben de hissettim.

 • Bir Gök Dolusu Güvercin
 • Yazar: Yalvaç Ural
 • Çizer:  Şahin Erkoçak
 • Sayfa sayısı: 95
 • Yayınevi: Marsık Kitap

Ayrinti Yayinlari
Derleyen: Güzella Bayındır
Takip için

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Derleyen: Güzella Bayındır

Akıntıya Karşı Aziz Nesin; Akıntıya Karşı Orhan Kemal; Akıntıya Karşı Behice Boran-Tek Başına Bir Koro belgesellerinin yapıcısı SineGöz Film Atölyesi'nin üyesi. Belgeseliyle aynı ada sahip Behice Boran kitabının yazarı. Zela'nın annesi. Okur, yazar, düşünür, gezer.

Read Previous

İskandinav Mitolojisi

Read Next

Orta sınıfın üst sınıfla ilişki tarzı; Gurur ve Aşk!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *