‘Yaramaz Çocuklar’a İsviçre’den Ödül

Ahmet Necdet Çupur’un ilk uzun metraj filmi “Yaramaz Çocuklar” (Les enfants terribles), ilk gösterimini yaptığı 52. Visions du Réel – Uluslararası Nyon Belgesel Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’ne değer görüldü.

Kültür Servisi’nde yer alan habere göre, “Yaramaz Çocuklar”, İsviçre’de bu yıl çevrimiçi ortamda gerçekleşen  52. Visions du Réel – Uluslararası Nyon Belgesel Film Festivali’nin ana yarışma bölümünde 20 Nisan Salı günü ilkgösterimini yaptı. Festival jürisi, trajik bir aile içi çatışmayı, samimi ve evrensel bir şekilde anlatması sebebiyle filmin Jüri Özel Ödülü’ne değer görüldüğünü açıkladı.

Belgesel türündeki “Yaramaz Çocuklar”, geçmişle bugün, eskiyle yeni arasındaki çatışmaya tanıklık ediyor. Filmde üniversite eğitimine devam edebilmek için açık liseye kaydolup bir yandan fabrikada çalışmaya başlayan Zeynep ile görücü usulü evlendiği eşinden ayrılmayı isteyen ağabeyi Mahmut’un aldığı kararların, hem muhafazakar ailelerinde, hem de geleneksel bir hayatın sürdüğü köylerinde yarattığı huzursuzluğa odaklanılıyor.

20 yıl önce, kardeşleriyle benzer bir süreç geçiren ve eğitimine devam edebilmek için Antakya’nın Keskincik köyünden ayrılan Ahmet Necdet Çupur, kardeşlerine destek olmak adına Fransa’dan köyüne dönerek yaşananları kayıt altına aldı.

Türkiye-Almanya-Fransa ortak yapımı olan, Liman Film, TS Productions ve Jyoti Film’in yapımcılığını üstlendiği “Yaramaz Çocuklar”, Berlin Film Festivali’nin dünyanın dört bir yanından filmlere finansman sağlayan kolu olan Dünya Sinema Fonu’ndan (World Cinema Fund – WFC) yapım desteği aldı.

Filmin Türkiye’deki ilk gösterimi mayıs ayında 40. İstanbul Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışması’nda gerçekleştirilecek.

 

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

‘Okul Tıraşı’ Güney Kore Yolcusu

Read Next

2021 Cannes Film Festivali Merakla Beklenen Filmleri İzleyiciyle Buluşturmaya Hazırlanıyor

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *