Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri sahiplerini buldu

Varlık dergisi tarafından her yıl genç isimlere verilen Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri’nde öykü dalında Semih Öztürk, şiir dalında Enver Ali Akova ödüle layık görüldü.

1933 yılından bu yana dek yayın hayatını sürdüren Varlık dergisi tarafından düzenlenen Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri’ne katılım yine yoğundu. Şiir seçici kurulu yaptığı değerlendirme sonucu ödülü oybirliğiyle Enver Ali Akova’nın ‘Olmasını İstediğimiz Bir Park’ adlı dosyasına verdi. Eren Kolcuoğlu’nun ‘Göğün İlk Baskısı’ adlı dosyası ‘dikkate değer’ olarak bulundu.

TİMAŞ
TİMAŞ

Akova ödülle ilgili “Ödüllerin yazara onaylandığı duygusunu verdiğini düşünüyorum, bu durum tabii ki ödülü veren kuruma fazlasıyla bağlı bir durum. Saygı duyduğum bir seçici kurul tarafından Yaşar Nabi Nayır Şiir Ödülü’nün verilmesinin beni çok heyecanlandırdığını söylemeliyim” dedi.

Öykü ödülü Semih Öztürk’ün

Öykü seçici kurulu ise ödülü, Semih Öztürk’ün ‘Önce Dağlar Kar Tutacak’ adlı dosyasına verirken; Serkan Kaya’nın ‘Henüz Vurulmamış Atlar’, Elif Erdoğan’nın ‘Dokuzdan Küpe Çiçeği’ dosyalarını ‘dikkate değer’ olarak buldu.

Semih Öztürk ise “Yaşar Nabi Nayır gibi usta bir isimle anılmak çok büyük bir mutluluk. Beraberinde gelen sorumluluk ise oldukça önemli benim için. Asıl mesele, bu ödüle layık bir yolculuk başlatabilmek. Bütün derdim budur. Edebiyat ödüllerinin genç öykücülerin yazıyla olan uğraşları üzerinde tamamlayıcı etki sağladığını düşünüyorum. En azından mevcut birikimlerin dönüştürülmesi ve aktarılması açısından oldukça önemli motivasyonlara dönüşebilir. Yine de bütün iş kişinin kendisinde bitiyor sanırım” dedi.

Varlık dergisi editörü şair-yazar Mehmet Erte, bu yılki ödüllerle ilgili olarak, “Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri, Türkiye’de yalnızca gençlere verilen en uzun soluklu ödül. Edebiyatımızda yapıtlarıyla belli bir yere gelmiş isimleri onurlandıran ödüllerin anlamını yadsıyacak değiliz, ama Varlık olarak daha yolun başındakileri desteklemeyi, okurlara tanıtmayı görev ediniyoruz. Herhangi bir ödülü kimin alacağı üzerine az çok tahminde bulunabilirsiniz, ancak Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri’nin şiir ve öykü dallarında kimlere verileceği her yıl tamamen bir muammadır. Hiçbir dergide metin yayınlamamış bir isim bile ödülümüze değer görülebilir. Ayrıca Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri’nin 28 yıllık tarihine bakıldığında sadece ödül alan isimlerin değil, seçici kurul tarafından dikkate değer bulunanların da edebiyat dünyamızda kendilerine saygın bir yer edindiği görülür, mesela öykü dalında Süreyyya Evren, Seray Şahiner, Murat Özyaşar, Nazlı Karabıyıkoğlu, Alper Beşe… Liste uzar. Şiir dalındakileri de saymaya kalkarsak yerimizi doldururuz. Evet, aslında ödül sadece bir imkân, önemli olan genç şair-yazarların yola nasıl devam ettiği. Ama az şey değil gençleri yüreklendiren bir ödülün bunca yıldır hayatını sürdürmesi ve edebiyatımıza yeni imzalar kazandırması. Varlık hepimizin belleği. Varlık edebiyatın dönüştürücü gücüne inananların dergisi.” açıklamasını yaptı.

Ödül alanlar Temmuz sayısında yer alacak

Ödül alan ve dikkate değer bulunan isimlerin söyleşi, şiir ve öykülerine Varlık dergisinin Temmuz 2018 sayısında yer verilecek.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Vâlâ Nureddin’den dostu Nâzım’ın anısına: Bu Dünyadan Nâzım Geçti

Read Next

küçük İskender’in sağlığı ile ilgili kötü haber

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram