Yastık Altı Birikimden Fazlasını İsteyenler İçin Kılavuz

Yatırım 101, vaat ettiği gibi, bu alanla ilgilenmek isteyen, yatırım dünyasına adım atmaya hevesli okurlar için iyi bir başlangıç kılavuzu.

Fiyat ödediğiniz, değer ise elde ettiğiniz şeydir.
Warren Buffett

Türkiye’de yaşayan ve sektör olarak ekonomiyle bağı olmayan insanların neredeyse tamamı, yatırımcılık konusuna ilgi duymuyor ya da bu konuda hiçbir fikri yok. Yatırım-finans dünyasıyla ilgili akla gelen, büyük riskler ve büyük paralar gerektiren bir alan olduğu. Yatırım denilince toplumun aklına ilk gelen borsa oluyor; halk arasında borsanın anlamı ‘büyük riskler almak’, ‘tüm birikimi kaybetmek’. Yatırımdan anlaşılan bu olduğu ve kimse yatırımla ilgili bir şeyler öğrenmeye hevesli olmadığı için de kısa vadede de uzun vadede de hiçbir getirisi olmayan yastık altı birikimleri alışkanlığı sürüp gidiyor.

Yatırım-finans dünyası denilince akla gelen ikinci şey, bu alanın ‘erkek işi’ olduğu. Türkiye’de uzun yıllar kadınların ekonomiyle tek bağlantıları, mutfak-genel gider masraflarında artırdıkları paralarla yaptıkları yastık altı birikimler ve günlerde birbirlerine verdikleri çeyrek altınlar oldu. Neyse ki özellikle son 10 yıl içerisinde kadınlar da yatırımcılık, finans alanında kendilerine yer açtılar ve bu konuda epey başarılı oldular. Olmaya da devam ediyorlar; devlet ya da özel sektör destekli birçok fon, kadınların iş hayatına dahil olmasını ve yatırım yapmasını destekler durumda. Bu, gelecek nesillerin de yatırım konusuyla ilgili daha çok bilgi sahibi olabileceğinin işaretini veriyor.

2017’nin sonlarında, Say Yayınları etiketiyle yayımlanan Yatırım 101, yatırımcılık ve finans alanında bir şeyler öğrenmek isteyen ve daha önce bu konuyla hiç ilgisi olmamış okurlar için başlangıç rehberi. Michele Cagan’a göre yatırımın en basit tanımı, paranızla daha çok para kazanmak; yazarın hedefi de okurların, bu kitap sayesinde iyi birer yatırımcı olmalarının önünü açmak. Kitabın ilk bölümü Temel Ekonomi’de faiz oranları, ekonomik göstergeler vb. gibi gazetelerin finans sayfalarından en sık karşılaşılan temel kavramlara ilişkin bilgi veriliyor. Çeşitli dönemlerde, televizyonlardaki haber programlarında duyduğunuz ‘tüketici güven endeksi’, ‘üretici fiyat endeksi’ gibi kavramların anlamlarını ve ekonomiyle olan bağlantılarını öğrenmek, yatırımcı olmasanız bile ev kirası zammını hesaplamak gibi gündelik işler için fayda sağlayabilir.

İkinci bölüm Hisse Senedi Nedir?’de, şirketlerin kâr-zarar ortağı olmanızı sağlayacak bu sistem ve borsa konusu ele alınıyor. Kitabın üçüncü bölümü Tahvil, Yatırım Fonu ve BYF’ler, güvenli, düşük riskli ve kısa vadede de uzun vadede de az kazandıran yatırımları tercih eden kişilerin az-çok bildiği alanlarla ilgili detaylar barındırıyor. Üçüncü bölümün bitişiyle birlikte okur, kitabın devamındaki 6 bölümde aktarılanları öğrenmek ve uygulamak için gerekli temel bilgiyi edinmiş oluyor. Sonrasında, yatırımcılık konusunda kendini geliştirmek isteyenler için yatırım yöntemleri, riskler, dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili detaylar aktarılıyor. Kapanış bölümü olan Profesyonellerden Tavsiyeler ise bu alana yıllarını vermiş ve büyük kazançlar elde etmiş, dünyaca ünlü 4 yatırımcıdan tavsiyeler ve uyarılardan oluşuyor. Bu son bölüm, yatırımcılık aforizmaları olarak da okunabilir.

Yazar Cagan, Giriş bölümünde okuru kazançlı bir dünyaya davet ettiğini ilan ediyor: ‘Akıllıca ve dikkatli bir şekilde yatırım yaparak birikimlerinizi artırabilir ve parayla ilgili hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu para kazanma fırsatlarıyla dolu heyecan verici dünya sizin kendisinden yararlanmanızı bekliyor.’ Yatırım 101, vaat ettiği gibi, bu alanla ilgilenmek isteyen, yatırım dünyasına adım atmaya hevesli okurlar için iyi bir başlangıç kılavuzu. Okuru bol olsun.

  • Yatırım 101
  • Yazar: Michelle Cagan
  • Çeviri: Mihriban Doğan
  • Türü: Ekonomi
  • Baskı Yılı: 2017
  • Sayfa Sayısı: 256 Sayfa
  • Yayınevi: Say Yayınları

Özge Uysal
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Judith Liberman; “Masalların Disney versiyonlarına bakıp onları yargılayamayız.”

Read Next

DiskDünya tüm hızıyla dönmeye devam ediyor!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram