Yayımlanmamış şiirleri bulundu

Sylvia Plath’ın yayımlanmamış iki şiiri şairin eski bir defterinin arkasındaki kopya kağıdında bulundu.

Eski bir defterde Sylvia Plath’ın yayımlanmamış iki şiiri bulundu.

Guardian’ın haberine göre şaire ait bir defterin arkasına sıkıştırılmış halde bulunan kopya kağıdındaki şiirler Plath’ın eserleri üzerinde eşi Ted Hughes ile birlikte çalıştığını da gösteriyor.

Yeni bir kitap üzerine araştırma yapan akademisyenler Gail Crowther ve Peter K. Steinberg tarafından keşfedilen iki şiir kopya kağıdından deşifre edildi. Sylvia Plath koleksiyonunun yer aldığı Indiana Üniversitesi Lily Kütüphanesi’nde bulunan şiirlerin Hughes ve Plath’ın ilişkilerinin başında, 1956 yılında yazıldığı tespit edildi.

Şiirlerden ilki, İspanya ve ılık havası hakkında. Hughes ve Plath’ın balayında yazılan şiir İngiltere’nin soğuk havasından kaçışı anlatıyor. Daha zor deşifre edilebilen ikinci şiir ise bir doktora hitaben yazılan bir monologu içeriyor.

Kopya kağıdında ayrıca Plath’ın Hughes’un “The Hawk in the Rain” (Yağmurdaki Şahin) adlı şiir kitabının içindekiler bölümünü yazdığı görülüyor.

Sylvia Plath ve Ted Hughes’un yeni bulunan fotoğrafı.

Akademisyenler ayrıca Ted Hughes’un da yayımlanmamış şiirlerine ulaştı. “Birthday Letters” adlı son şiir kitabı için yazdığı düşünülen şiirlerde Hughes’un Plath’ın ölümü sonrası yaşadığı travma görülüyor.

Hughes ve Plath’ın daha önce günyüzüne çıkmamış fotoğraflarını da bulan akademisyenler, Plath koleksiyonunda keşfedilmemiş daha pek çok malzeme olduğunu düşünüyor.

Kaynak: Kronos

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Yaratık’la yüzleşmeye hazır mısınız?

Read Next

Shaun Tan’in Taşradan Öyküler’i

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *