Yayıncılar Birliği: Birçok Yayınevi Bu Koşullarda 3 Ay Dayanabilir

Türkiye Yayıncılar Birliği koronavirüs sonrası oluşan koşullarda yayınevlerinin ne tür zorluklar yaşadığını tespit etmek için üyeleri ile bir anket yaptı. Anket sonucuna göre birçok yayınevi koşulların böyle sürmesi halinde ortalama 3 ay dayanabilecek.

Türkiye Yayıncılar Birliği, COVID-19 salgınının yayıncılık sektörü üzerindeki etkilerini görmek amacıyla, üyeleri arasında yaptığı “Koronavirüs’ün Yayıncılık Sektörüne Etkisi” başlıklı anketin sonuçlarını açıkladı.

Anketi cevaplayan yayınevlerinin satışlarının, adet bazında ortalama %63 düştüğü görülürken, mevcut personel pozisyonunda değişiklik yapmadan yayınevlerinin faaliyetlerini yürütmeye dayanma süresi ortalama 3 ay olarak ortaya çıktı. Bu süreçte sektörün kendi içinde dayanışma çağrısını yineleyen Türkiye Yayıncılar Birliği, #evdeyimokuyorum kampanyası ile herkesi, evde geçirilen vakti okuyarak değerlendirmeye ve kitapları, tedarik zincirinde zor günler yaşayan kitabevlerinden tedarik etmeye davet etti..

Türkiye Yayıncılar Birliği, taleplerini ise şöyle sıraladı:

-Kısa dönem çalışma ödeneğinden öncelikli ve ivedilikle yararlandırılması,
-Açıklanan KGF ve benzeri banka kredilerinden yararlandırılmasına öncelik verilmesi,
-Kültür ve Turizm Bakanlığının açıkladığı kitap alım bütçesi sırasında ve bankalardaki kredilendirme sırasında, çok zor durumda olan sektörün vergi borcu sorgulamasından muaf tutularak hareket edilmesi.

TÜRKİYE YAYINCILAR BİRLİĞİ HAKKINDA
Uluslararası Yayıncılar Birliği’nin (International PublishersAssociation–IPA) Türkiye’yi temsil eden üyesi Türkiye Yayıncılar Birliği; yayıncılık mesleğini geliştirmek, sektörel sorunları çözmek, korsanla mücadeleye destek sağlamak, telif hakları ile yayınlama özgürlüğünü korumak, okuma kültürünün gelişimine katkıda bulunmak ve Türkiye’yi uluslararası boyutta bir yayıncılık merkezi haline getirmek için çalışıyor. 1985 yılında kurulan Türkiye Yayıncılar Birliği’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı ise Kenan Kocatürk tarafından yürütülüyor.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

One Direction Bir Eksikle Yeniden Toplanıyor

Read Next

23 Nisan’da Çocuklara Tiyatro Müjdesi

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *