Yayıncılardan Tepki: 12 Eylül Dönemine Mi Döneceğiz?

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın kitabından uyarlanan tiyatro oyununu sanatçılar, siyasetçiler, Başak Demirtaş, Dilek İmamoğlu ve Selvi Kılıçdaroğlu’nun birlikte izlemesi, ardından kitabın İBB iştiraki İstanbul Kitapçısı’nda satıldığının ortaya çıkması beraberinde tartışmaları getirdi. Yayıncılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Kocatürk, tartışmalara “12 Eylül dönemine mi döneceğiz” diye tepki gösterdi.

Tartışmalar ile ilgili Tükenmez Haber’den Denizcan Akar’a konuşan Yayıncılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Kocatürk, ‘12 Eylül dönemine mi döneceğiz’ diye tepki gösterdi.

Kitabı basan Dipnot’un Genel Yayın Yönetmeni Emir Ali Türkmen de “Selahattin edebiyat yapıyor, söz kuruyor. Bunlar bunu yapamıyor bundan dolayı da korkuyorlar. Marjinal dedikleri siyasi partinin temsilcisinin yazdığı metni okuyan binlerce insan var” dedi.

Dipnot Genel Yayın Yönetmeni: En çok satan 10 kitaptan biri

Türkmen de konuya ilişkin değerlendirmesinde siyasi iktidarın sürekli gerilim ürettiğini, Demirtaş’ın kitabının en çok satan on kitaptan bir tanesi olduğunu söyledi. Türkmen sözlerine şu şekilde devam etti:

“Gülsek gülemiyoruz, ağlasak ağlayamıyoruz. Siyasi iktidar sürekli gerilim üretiyor. Selahattin Demirtaş’ın kitabı olan Seher, 2017’de çıktı. Türkiye’nin en çok satan on kitabından bir tanesi. 14 ayrı dilde yayımlanmış. Başka dilde yayımlayan yayınevleri de dünyanın en büyükleri. Penguen mesela. Tiyatrocular da öyküler yapıyor. Bundan normal ne olabilir ki? Siyasi iktidarın temsilcilerini dinleyince bu memlekette yayıncılık yapmak bile eziyet diye düşünüyor insan. Yazmaktan ülkenin bölünmeyeceğini biliyoruz.”

Yayıncılar Birliği: Linç kampanyası

Türkiye Yayıncılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Kocatürk ise Demirtaş’ın kitabı hakkında sosyal medyada linç kampanyası yürütüldüğünü ifade etti. Kocatürk, ‘12 Eylül dönemine mi döneceğiz?’ dedi, ‘Kimin kitap yazacağına kim karar verecek?’ diye sordu:

“Demirtaş’ın önümüzdeki günlerde bir kitabı daha çıkacak. Bu insan Cumhurbaşkanı adayı da oldu, milyonlarca oy aldı. Ayrıca kimin kitap yazacağına kim karar verecek? İkinci Dünya Savaşı, 12 Eylül dönemine mi döneceğiz? (…)  Bunların kaldırılması, yasaklanması kabul edilebilir değildir. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne de aykırıdır. Türkiye bu sözleşmeyi 76 yıl önce imzalamıştır.”

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Onat Kutlar Kadıköy’de Anıldı

Read Next

Talât Sait Halman Çeviri Ödülü Sahipleri Belirlendi

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *