Yayınevlerinden Ortak Ses: Tacizin Karşısındayız!

Edebiyat dünyasında geçmişte yaşanan taciz vakaları yeniden gündeme geldi. Yazar Pelin Buzluk ve çok sayıda kadın, sosyal medyadan yazar Hasan Ali Toptaş tarafından tacize uğradıklarını açıkladı. Bu açıklamalar üzerine kadınlar SenDeAnlat (#MeToo) hareketi başlattı.

Yazar Hasan Ali Toptaş’ın taciz ettiği kadınların konuyu gündeme getirmesinin ardından edebiyat dünyasındaki diğer vakalar da gün ışığına çıkmaya başladı. Yazar Pelin Buzluk’un Toptaş açıklamasının ardından, yazar Aslı Tohumcu da yazar Bora Abdo tarafından taciz edildiğini açıkladı.

Kozmopolitik.com.tr’den Ayşegül Kaplan’ın haberine göre, Kadınların Taciz edildiklerini duyurmasının ardından yayınevlerinden ortak bir ses geldi. Yayınevleri, ‘Tacizin karşısındayız’ diyerek destek açıklamasında bulundular.

İşte Yayınevlerinden yapılan açıklamalar:

EVEREST: YOLLARIMIZI AYIRDIK

Everest Yayınevi bu kez Toptaş ile yollarını ayırdıklarını belirterek, “Yazar Hasan Ali Toptaş ile yollarımızı ayırmış bulunuyoruz. Her türlü tacizin karşısındayız, karşısında olmaya devam edeceğiz” dedi.

İLETİŞİM: İLİŞKİMİZİ SONLANDIRDIK

İletişim Yayınları, sosyal medya hesabı üzerinden yaptıkları açıklamada, “İletişim Yayınları olarak, maruz bırakıldıkları gayriinsani davranış, zorbalık ve tacize karşı yazarlarımız Pelin Buzluk ve Aslı Tohumcu’yla beraberiz. Bora Abdo ile olan yayın ilişkimizi sona erdirdiğimizi okurlarımızın bilgisine sunarız” ifadelerini kullandı.

NOTABANE: KADINLARIN ONURLU DURUŞUNU DESTEKLİYORUZ

Notabane yayınevi sosyal medya hesabından ,Son günlerde yayın camiasında yaşanan taciz olayları ile ilgili yaptığı açıklamada, “Son günlerde yayın camiasında yaşanan taciz olayları kadınlar tarafından ifşa edilmektedir. Kadınların Onurlu duruşunu destekliyoruz. Notabane olarak dün olduğu gibi bugünde her türlü şiddet, ayrımcılık ve tacize karşı mücadele eden kadınların yanındayız.” ifadelerini kullandı.

DOĞAN KİTAP: FAİLLERİ KINIYORUZ

Doğan Kitap, sosyal medya hesabı üzerinden yaptıkları açıklamada, “Doğan kitap olarak kadınlara yönelik her türlü şiddetin tacizin ve ayrımcılığın karşısındayız, failleri kınıyoruz. Yayın dünyasında bu tür olumsuzlukların kalkması için gösterilen çabaların her zaman yanındayız.” ifadelerini kullandı.

HEP KİTAP:

Hep Kitap, sosyal medya hesabı üzerinden yaptıkları açıklamada,” Hep kitap olarak her türlü tacizin, şiddetin ve ayrımcılığın karşısındayız. Bu tür eylemlere karşı verilen haklı mücadelenin her zaman yanındayız.” ifadelerini kullandı.

VE YAYINEVİ: HESAP SORAN KADINLARIN YANINDAYZI

Ve Yayınevi, sosyal medya hesabı üzerinden yaptıkları açıklamada,” Yayın dünyasında maruz kaldıkları tacizleri ifşa eden kadınlar hayatın her alanında karşılaştıkları tacizi, ayrımcılığı, eşitsizliği önlerine çıkan engelleri, yaşatılan travmaları uğradıkları büyük şiddeti anlatarak görünür kılıyorlar. Yayınevi olarak, birbiriyle dayanışan, taciz, şiddet ve ayrımcılığa karşı duran susmayan, ifşa eden, hesap soran kadınların yanındayız.” ifadelerini kullandı.

A7 KİTAP: KADINLAR OLARAK SUSMUYORUZ

A7 Kitap Genel Yayın yönetmeni Arzu Sandal sosyal medya hesabı üzerinden yaptıkları açıklamada, “Toplumsal cinsiyet eşitliğine inanan kadın sorunlarını/ mücadelesini ayrımcılığa karşı olan kitapları öncelikli olarak yayımlayan bir yayıncı olarak hemcinslerimin dayanışmasına omuz vermeyi görev biliyorum. ‘kadınlar olarak susmuyoruz. “ifadelerini kullandı.

AYRINTI YAYINLARI: KADINLARIN HAKLI DURUŞUNU DESTEKLİYORUZ

Ayrıntı Yayınları, sosyal medya hesabı üzerinden yaptıkları açıklamada,” Kadınlara yönelik her türlü taciz, şiddet, baskı, istismar ve ayrımcılığın karşısındayız. Bu tür olayların yaşanmaması için mücadele eden kadınların kararlı ve haklı duruşunu destekliyor, failleri kınıyoruz. “ifadelerini kullandı.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Dünya Klasiği Makar’ın Rüyası Türkçe’de İlk Kez Yayımlandı

Read Next

Zorlu PSM’de Mark Eliyahu Online Konseri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram