Yazar ve Kadın Hakları Savunucusu Gloria Steinem’ın Hayatı Beyazperdede

Julianne Moore ve Alicia Vikander’ın Amerikalı yazar ve kadın hakları savunucusu Gloria Steinem’a hayat verdiği “The Glorias” filminden fragman yayımlandı.

FilmLoverss‘ın /Film‘den aktardığı habere göre, 1969 yılında Amerika’nın ilk feminist dergisi olan Ms.’i kuran, 1960’larda Amerika’da başlayan ikinci dalga feminist hareketinin sembol isimlerinden Gloria Steinem‘ın hayatına odaklanan “The Glorias” filmi, ilkgösterimini bu yılın başında 2020 Sundance Film Festivali’nde yaptı. Film, her ne kadar festivalde beğeniyle karşılanmış olsa da, pandemi nedeniyle bir türlü gösterime girme şansı yakalayamadı. Bunun sonucu olarak doğrudan VOD yoluna gidilmeye karar verildi. Bu bağlamda, 30 Eylül’de VOD (izle-öde) platformlarında izleyici ile buluşacak.

“Titus”, “Frida”, “Across the Universe” (Seni İstiyorum) gibi filmlerle tanınan Oscar adayı yönetmen Julie Taymor‘ın yönettiği filmde Gloria Steinem’ı Julianne Moore ve Alicia Vikander canlandırıyor. Vikander, gençlik yıllarındaki Steinem’ı canlandırırken, Amerikan feminist hareketin sembol ismi hâline geldikten sonraki dönemde Steinem’a Julianne Moore hayat veriyor.

Oyuncu kadrosunda Moore ve Vikander’a Janelle Monáe, Bette Midler, Timothy Hutton, Lulu Wilson, Lorraine Toussaint gibi isimler eşlik ediyor.

Julie Taymor’ın senaryosunu Sarah Ruhl ile birlikte kaleme aldığı film, Steinem’ın “My Life on the Road” adlı otobiyografik romanından uyarlandı. Alışıldıktan farklı bir biyografi filmi olma amacıyla yola çıkan “The Glorias”ta Moore’un hayat verdiği Steinem, kendisinin farklı yaşlardaki hâlleriyle etkileşime giriyor.

Gloria Steinem’ın yanı sıra feminist hareketinin önemli isimlerinden Dorothy Pitman Hughes (Janelle Monáe), Flo Kennedy (Lorraine Toussaint), Bella Abzug (Bette Midler), Dolores Huerta (Monica Sanchez) ve Wilma Mankiller (Kimberly Guerrero) yan karakterler olarak filmde yer alıyor.

30 Eylül’de VOD platformlarında yayımlanacak olan filmden paylaşılan fragman şöyle:

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Sophia Loren’in Sinemaya Dönüş Filminin Vizyon Tarihi Belli Oldu

Read Next

Erdem Tepegöz’ün Yazıp Yönettiği ‘Gölgeler İçinde’ Moskova’da Yarışacak

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *