Yeni Bir Yıla Daha Girerken

Masal bu ya!

“Bir zamanlar Toprak Ana, evinde yalnız yaşıyormuş. Yalnız yaşamak zormuş, bu yüzden canı çok sıkılıyormuş. Bir gün kalkmış, gök kralına misafirliğe gitmiş. Sarayın kapısına varınca, gürültüler, patırtılar duymuş. Kapıdaki nöbetçiye, “bunların ne olduğunu” sormuş.
Nöbetçi:
-Ne olacak, demiş. Mevsim kardeşlerin gürültüsü. İkisi kız, ikisi oğlan dört yaramaz çocuk var. Kavga edip duruyorlar.

Toprak Ana :
-Onları bana gönderin, demiş. Ben yalnızım, biraz da benimle otursunlar.
Nöbetçi Toprak Ana’nın isteğini krala söylemiş. Kral da “Peki” demiş. Toprak Ana bunun üzerine evine dönmüş, mevsim kardeşleri beklemeye başlamış. Önce en küçük kardeş gelmiş. Pembe, beyaz saçlı, güzel bir çocukmuş. Toprak Anaya :
Benim adım İlkbahar, demiş. Size ufak bir armağan getirdim. İlkbahar, çantasını açmış, çantasından tomurcuklanmış dallar, renk renk çiçek demetleri, cıvıl cıvıl ötüşen kuşlar çıkarmış.

Çok geçmeden ikinci kardeş gelmiş. Tombul, kırmızı yanaklı bir kızmış. Adı da yaz’mış. Kardeşine :
Haydi çekil bakalım, bak, ben geldim, demiş. Sonra o da çantasından çilek, kiraz, şeftali, erik gibi meyveler çıkarmış, bunları Toprak Anaya sunmuş.
Derken üçüncü kardeş gelmiş. Sarı sapsarı bir çocukmuş. Toprak Ana’ya :
Ben sonbaharım demiş. Yalnızlığı, sessizliği çok severim, demiş. Sonra da kuşları kovmuş, her yeri sarıya boyamış.

Ortalığa bir sessizlik çökmüş. Tam bu sırada dördüncü kardeş gelmiş. Çiçekleri, meyveleri dağıtmış, cebinden beyaz bir su çıkarmış, bu suyla her yeri beyaza boyamış. Bir yandan da :
Benim adım kış, benim adım kış diye bağırıyormuş.
Dört kardeş de Toprak Ana’nın evinden gitmek istememiş. Kavgaya tutuşmuşlar.

Ortalık alt üst olmuş. Toprak Ana kızmış :
Beni dinleyin, demiş. Ya sırayla gelin, evimde üçer ay misafir kalın, ya da çekilip gidin. Hepinizi birlikte istemiyorum.

Bunun üzerine mevsim kardeşler düşünmüşler. Aralarında anlaşıp Toprak Ana’ya, “peki” demişler. İşte o günden beri sırayla geliyor, Toprak Ana’da üçer ay misafir kalıyorlarmış…”

Bilindiği gibi aralık, yılın son ayıdır ve masalda ki Toprak Ana’nın o yılda ki son misafiridir!
Aralık ayının son günü ise yalnızca ayın değil, aynı zamanda o yılın da son günüdür. Koca bir yıl uğurlanırken, yepyeni, henüz hiç dokunulmamış bir yıl da karşılanır.

Yaşam evrimsel bir süreç içinde akıp gidiyor. Akış çok boyutlu ve zikzaklarla dopdolu! Hiçbir şeyi garanti etmediği gibi, her şeyi de engellemez.

Yaşamda kazanımları ve güvenceleri de yaratan bizleriz, engelleri de! Hani “her ‘son’ yeni bir ‘başlangıçtır’” derler ya! Bende de bu son ay, karmakarışık duygular yaratır.
Çocukken yılbaşı denince aklıma bembeyaz kar gelirdi. Bir de ‘Toprak Ana ve Dört Kardeş Masalı!

Çocukluğumuzun masallarından, öykülerinden ne kaldı ki bilgi dağarcığımızda? Çoğu kez unutulmayanlar masal kahramanlarıdır.
Aslında masallarla gerçekler arasında hiçbir ilişki yoktur, diyebilir miyiz? Bende ki yanıtı çok net olmasa da “yoktur” diyemiyorum! Herkesin bir öyküsü vardır.

Herkesin beklentileri, yapmak istedikleri, özlemleri, istekleri, hayalleri vardır. Ve her bir özlem, beklenti, istek, hayal bir masalın, bir öykünün konusu olabilir. Ama ne kadarı olur, ne kadarı gerçekleşir bilinmez! Hayat ne kadarını engeller, ne kadarına izin verir, ne kadarını unutturur bilinmez!

Bilinen yaşamın sürdüğü ve bir sonunun olduğu gerçeğidir.

2016 benim açımdan zorlukların, heyecanların ve mutlulukların bazen peş peşe, bazen de eş zamanlı yaşandığı bir yıl oldu.

Ülkem ve dünya açısından ise 2016 oldukça kötü bir yıl oldu.
Savaşlar
Acılar
Felaketler
Kan
Kin
Gözyaşları…
Hani yazımın başında “her son; yeni bir başlangıçtır” demiştim ya! Her başlangıç da kendi içinde yepyeni dilekleri, beklentileri, istekleri, özlemleri ve hayalleri barındırır; bu duyguları besler ve büyütmeye çalışır!
Yepyeni sevinçleri, sevdaları, aşkları umutlandırır!
Önümüzde henüz yaşanmamış yepyeni bir yıl var.
Hepimizde sevinç yaratsın.
Hepimize barış, sevgi, dostluk, mutluluk kazandırsın.
Tabi en önemlisi de sağlık.
Bir de yeterli kazanç…
Nice yıllara…

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Yeraltından 11 Kısa Not

Read Next

Öteki Taraf

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram