Yılmaz Güney Film Festivali’nin Programı Açıklandı

Batman Belediyesi, Ortadoğu Sinema Akademisi ve Yeni Sinema Kolektifinin ortak düzenlediği 8’inci Yılmaz Güney Film Festivali, 25-29 Mart tarihleri arasında Ahmet Güneştekin Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleştirilecek. Festival Komitesi, festival kapsamında gösterilecek filmlerin isimlerini açıkladı.

Komite, 165 film ve 52 geliştirme başvurusunun yapıldığı festivalde 4 kısa film ve 4 belgesel film projesinin geliştirme atölyesine seçildiğini duyurdu. Komite, ayrıca 13 uzun metraj, 17 belgesel ve 21 kısa filmin festivalde sinemaseverlerle buluşacağını açıkladı. Komite, daha fazla film göstermek istediklerini, ancak gösterim mekanlarının az olmasından kaynaklı sayıyı düşürmek zorunda kaldıklarını belirtti.

Festivalin afişi ve teması da belirlendi. Afişte, Kürt yönetmen Yılmaz Güney’in fotoğrafı ile sular altında bırakılmak istenilen 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf yer aldı. Festivalin ana teması ise Hasankeyf olarak belirlendi. Öte yandan, Hasankeyf’i ve baraj suları altında kalan köyleri anlatan “Siya Avê” belgeseli de festivalde gösterilecek filmlerden biri oldu.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Hakan Muhafız 3. Sezon Yayında!

Read Next

Toplumsal Cinsiyet Üzerine Kafa Yoran Kitaplar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram