Yoğun Geçen Bir Yıl

Lionni’nin Türkçe’ye yeni çevirilen kitabı Yoğun Bir Yıl’da da fareler başrolde.

Çocuk yazarı Leo Lionni’yi tanıyanlar, onun sevimli farelerini bilirler. Yeşil Kuyruklu Fare, Alexander ve Oyuncak Fare ve benim favorim Frederick. Lionni’nin Türkçe’ye yeni çevirilen kitabı Yoğun Bir Yıl’da da fareler başrolde.

Kitapçılarda çocuk kitapları bölümünü gezmeyi çok severim. Burada hiç ummadığınız konularda kitaplarla karşılaşabilirsiniz. Kakalar, yeni çıkan dişler, duygular, gündelik hayatta yetişkinlerin hiç düşünmeyeceği konularda kitaplarla doludur bu stantlar. Çoğunlukla da çocukların değil yetişkinlerin çocukları için kitaplar seçtiklerine şahit oluyorum. Bu kitapları ihtiyaca yönelik mi seçiyorlar, kendi zevklerine uygun çizimleri mi tercih ediyorlar? Henüz kimseye bunları sorma cesareti gösteremedim, ama çok merak ediyorum. Örneğin, bugün yazımızın konusu olan kitabın ebeveynler üzerindeki etkisi ne olurdu, diye düşünmeden edemiyorum.

Yoğun Bir Yıl, ikiz farelerin bir gezintide bir ağaçla tanışmaları ile başlayan bir hikaye. Ağaç Woody ikiz farelere laf atıyor ve ikizler bir ağacın konuşabildiğine çok şaşırıyorlar. Ve zaman etraflarından akıp giderken dost oluyorlar. Woody’nin hareket edebilmesini dileseler bile bunu dert etmiyorlar; onu ziyaret etmekten ve oyunlarına onu katmaktan vazgeçmiyorlar. Bu süre zarfında da ağaçtaki değişimlere tanık oluyorlar. Çıplak dalları olan bir ağaçken, yağmurlarda keyifle yıkanmasını, meyve verip yeşermesini, yapraklarının sararıp dökülmesini ve yine yapraksız dallara dönüşmesini izliyorlar.

Bu doğal döngünün her anını Woody büyük bir keyifle karşılıyor. İkizler yaprakları döküldüğünde onun için üzülseler de Woody onları teselli ediyor:

“Üzülmeyin, Gelecek yıl yine yaprak vereceğim, göreceksiniz!”

Kitabın güzelliği sadeliğinden ve duyguların naifliğinden kaynaklanıyor. Yazarın diğer kitaplarında olduğu gibi olaylar olabildiğince sakin ve duygular olay akışının içinde karşımıza çıkıyor. Kitabın yazarı Leo Lionni en prestijli çocuk kitabı ödüllerinden Caldecott Onur Ödülü’nü dört kere kazanmış Hollandalı bir yazar. Diğer kitaplarında olduğu gibi bu kitabında da çizimler Lionni’ye ait. Bu da kitabın bütünselliğinin sebeplerinden biri diye düşünüyorum.

Kitabı yalnızca mevsimleri anlatan bir kitap gibi ele alırsak haksızlık yapmış oluruz. Çiftlikte yaşayan ve başka hayvan dostları olan bu iki fare tanıştıkları ve paylaşımda bulundukları ağaçtan bir daha vazgeçmiyorlar. Farklı olduklarının farkındalar ve buna aldırış etmiyorlar. Yaz aylarında yangınlardan tedirginlik duyan arkadaşları için hortum ve su tedarik ediyorlar. İnsanlar nedeniyle Woody bir yangın tehlikesi atlattığında ikizlerimiz ağacı kurtarıyor. Ve yeni yıl geldiğinde ona hediyeler vermek için planlar yapıyorlar. Çünkü onun bir ağaç olması, onun da kendilerini ziyarete gelemiyor olması ikizler için bir fark yaratmıyor. Ağacın bir hayvan gibi davranmasını beklemiyorlar. Paylaştıkları oyunlar ve hikâyeler arkadaş olmak için hepsine yetiyor.

Kitapçıda belki de bu kitabı eline hızlıca sayfalarını çeviren bir yetişkin kitabın basitçe mevsim döngüsü anlattığını düşünebilir. Ancak, oturup sakince okunduğunda kitabın duyarlılık, yardımseverlik, saygı ve iletişim konularında da mesajlar içerdiği görülecektir.

Çocukları için kitap seçen ebeveynlerden bahsederken niyetimin kitap pazarlamak olmadığını belirtmek isterim. Çocuk kitaplarını hobi olarak okuyorum ve vaktim oldukça yorumluyorum. Bu nedenle bir çocuk için seçseydim nelere dikkat ederdim, diye pek çok kez kendime soruyorum. Bu kitabı bir çocukla da keyifle okuyabileceğime inanıyorum. Yazılarım ebeveynlere kitap seçimlerinde destek olabiliyorsa ne mutlu, keyifli okumalar.

Ebeveynlere Faydacı Puanlama

 • Görsellik:  5 puan. Kitabın çizimleri anlatımın sadeliği ile örtüşüyor.
 • Hikâye: 5 puan. Mevsimlerin döngüsüne tanık olurken bir arkadaşlık ve sevgi hikâyesi de yazılıyor.
 • Eğitici/Öğretici Nitelik: 5 puan. Doğanın döngüsü ve hayvanlar ve ağaçlar üzerindeki etkileri anlatılıyor.
 • Hayal Gücü Gelişimi: 4 puan
 • Kültürel Gelişim: 4 puan. Yaz aylarındaki orman yangınları konusunda insanlara direk mesaj veriyor.
25 üzerinden 23 puan alıyor.

 • Yoğun Bir Yıl
 • Yazar: Leo Lionni
 • Çeviri: Kemal Atakay
 • Türü: Çocuk
 • Baskı Yılı: 2018
 • Yayınevi: Elma Yayınevi
Pınar Palamutlu
Latest posts by Pınar Palamutlu (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Kadının İnsanlığı

Read Next

Sonbahar: Hayatı Anlamak İçin Kelimelerin Çabası

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *