Yoksunluktan Varoluşa, Özgürlüğe Kavuşma İsteği…

Psikolog Mine Özgüzel, varoluşunda rolü olan yazarlar eşliğinde kendi yol alış öyküsünü Edebiyat Terapi ile anlatıyor. Virginia Woolf, D. H. Lawrence, Kafka, Stefan Zweig, Dostoyevski, Albert Camus, André Gide, Simone de Beauvoir, Jean-Paul Sartre…

Edebiyat Terapi, İçine dönük, sessiz, suskun bir genç kadının okuma yolculuğunun bugüne ulaşan bir yol haritası. Mine Özgüzel, kendini anlamak değil bilmek üzerine başladığı yolculuğunda okuduğu kitapların ışığında ilk kez kendine dıştan bakabilmeyi başararak yalnızlık duygusundan kurtuluyor.

Yazarlar ona en önemli meselenin “yaşamdaki sorunlar karşısında farklı düşünebilmek” olduğunu gösteriyor. Böylece kendi içindeki sorunları da anlaşılabilir, çözülebilir bir zenginlik olarak kalıyor.

Edebiyat Terapi’de Mine Özgüzel, yazarlarla tanıştıktan sonra kendi varoluşu üzerine nasıl daha fazla kafa yorduğunu ve yazarların kişiliklerinin kendi yolundaki rolünü okuyucuyla paylaşıyor. Yazar bu nedenle de Edebiyat Terapi kitabında her birini ayrı ayrı ele alıyor.

“Yaşamamızın nedeni ve varlığımızın hikâyesi bilinçaltımızda. Her insanın onu mutlaka öğrenmesi gerekiyor. Bunu öğrenebilmenin önkoşulu, edebiyatın bizlere sunduğu zenginlik ve bilginin içinde kendimizi tanımlayabilmek ve kendimizi oluşturabilmek. İnsan, ancak bu koşulu yerine getirdiği takdirde, birey olmanın yanında aynı zamanda toplumsal bir varlık olmuyor mu sizce de?”

Mine Özgüzel Kimdir?

Mine Özgüzel, İstanbul Üniversitesi Umumi Psikoloji bölümünden mezun olduktan sonra mesleki yaşamına Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde Çocuk Nöroloji Servisi’nde başladı. Daha sonraki yıllarda, Şişli Etfal Hastanesi’nde Nöropsikiyatri Kliniği’nde çalışmalarına devam etti.

Lise yıllarında Dostoyevski’yle tanışarak ilgi duymaya başladığı edebiyat, meslek hayatında yepyeni bir yolun kapılarını araladı: Varoluşçu Terapi.

Kendi disiplini Klinik Psikoloji’den ayrılmadan edebiyat ve felsefe alanlarında, Simone de Beauvoir, Jean Paul Sartre, Albert Camus, Virginia Woolf, D.H. Lawrence gibi kendisini çok derin bağlarla bağlı hissettiği, kavram yapısı çok zengin bu yaratıcı kişiliklerden yola çıkarak varoluşçu yaklaşımını zenginleştirmeye devam etmektedir.

  • Edebiyat Terapi
  • Yazar: Mine Özgüzel
  • Türü: Deneme
  • Baskı Yılı: 2019
  • Sayfa Sayısı: 184 Sayfa
  • Yayınevi: Doğan Kitap
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

NDS Edebiyat Ödülü sahibini buldu

Read Next

İki Rüya Dokuz Gerçek

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *