Yol Üstü Zeytin Kokulu Lokantalar

Genç Yazar Tarkan Kaynar, Kuzeyden, Güneye yaptığı lezzet yolcuğunda, “harbi zeytinyağını” kullanan mekânlara ağırlık vermiş hatta sadece onlara dair notlar düşmüş.

Yazar, Kuzey Ege derken, Gökçeada ve Bozcaada ile Geyikli İskelesi’nden başlayıp, Altınova’ya kadar bir coğrafyayı konu ediyor. Uzunca bir zaman Altınova’da yazlıkçı birisi olarak, bölgenin ne kadar iştah açıcı olduğunu iyi bilirim.

TİMAŞ
TİMAŞ

Bölgenin denizi, dağları, ovaları, toprakları gerçekten bir başkadır.

Güneş birden kavurmaz nebatatı toprakta. Usul usul hissettirir kendini. Bu usul vaziyet, domatesi daha bir kırmızı ve mis, biberi daha bir yeşil ve çıtır kılar. Her meyve ve sebze zamanından önce renklenmez ve tat vermez Kuzey Ege’de. Güneyden önemli bir farkı da belki buradadır.

Bu bağlamda diğer bir fark ta zeytin ve zeytinyağındadır. Deniz ve Kaz Dağları arasında esen sert ve iyotlu serin rüzgâr ve yağmurlar bölgenin zeytinini de yağını da farklı kılar. Güney Ege’ye göre daha sert ve akışkandır zeytinin yağı. Mihenk taşı ekşi mayalı ekmek ile zeytinyağının damağınızda buluşması ile hissedersiniz; ben Adatepe, ben Gömeç, ben Ayvalık diye sesleniverir genzinizden kulağınıza.

Genç yazar Tarkan Kaynar, zeytin ve zeytinyağında bir misyoner olmayı seçmiş gibi bir his uyandırıyor kitabın sayfaları arasında. Kuzeyden, Güneye yaptığı lezzet yolcuğunda, “harbi zeytinyağını” kullanan mekânlara ağırlık vermiş hatta sadece onlara dair notlar düşmüş. Otuz bir lokantaya dair ipuçlarını ve adreslerini de yazıvermiş.

Lokantaları, yazarın satırlarıyla ifade edersek, “çok tanınan da var, çok az bilinen de. Lüks restoran da var, salaş ya da yol üstü lokantası da. Hepsinde ayrı bir tat, ortak bir lezzet var ”.

Bir anlamda zeytin ve yağına odaklanan bir “ihtisas” kitabı çıkmış ortaya. Oğlak Yayınları da “teknik” olarak keyifle okunan bir şahane bir kitap tarz oluşturmuş.

Bu keyifli “yol” kitabında yazar, mekânların yanında; balıkuçtu, yumurtalı izvinye, çıldır, kopanista …. gibi on beş adet kolay ve lezzetli tarife de yer vermekte.

E ne diyelim iyi okumalar. Afiyet olsun. 

  • Zeytin Kokulu Kuzey Ege Lokantaları
  • Yazar: Tarkan Kaynar
  • Oğlak Yayınları
  • 111 Sayfa
  • Birinci Baskı. 2016

Serdar Şahinkaya
Latest posts by Serdar Şahinkaya (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Sırça Sarayın Serçeleri, Okurla Buluşuyor

Read Next

Cioran’ın Var Olma Eğilimi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram