Yoluyla Yordam’ıyla 2017’de 45 kitap

Dünyada ve Türkiye’de toplumcu düşünceye katkıda bulunan klasik yapıtlarla birlikte özgün çalışmaları da okurlarla buluşturan Yordam Kitap, 2017 yayın programını açıkladı. Yordam Kitap’ın yıl boyunca yayımlayacağı eserler arasında, “Klasik Marksist Kuram”ın Marx ve Engels imzalı yapıtlarıyla birlikte, “Türkiye’de Sosyalist Düşüncenin Klasikleri” başlığı altında yayımlanacak Hikmet Kıvılcımlı, Şefik Hüsnü ve Çetin Altan kitapları da yer alıyor…

Türkiyeli okurlara 10 yıldır toplumcu ve eleştirel düşünceden, aydınlıktan, eşitlikten ve özgürlükten yana kitaplar sunan Yordam Kitap’ın 2017 yayın programı, birbirinden değerli 45 kitapla yine dopdolu.

“Klasik Marksist Kuram” alanında evvelki yıl Kapital’in Almanca aslından çevirisini tamamladıktan sonra geçen yıl “Fransız Üçlemesi” olarak bilinen, Fransa’da Sınıf Mücadaleleri, Louis Bonaparte’ın 18 Brumaire’i ve Fransa’da İç Savaş’ı Erkin Özalp çevirisiyle yayımlayan Yordam Kitap’ın bu yılki programında, yine Özalp çevirisiyle Gotha ve Erfurt Programları Üzerine ve Okay Gönensin çevirisiyle Köylüler Savaşı yer alıyor.

Dünya klasiklerinin yanında Türkiye’nin klasikleri

Yordam Kitap 10. yaşını kutladığı 2016 senesinde, “Türkiye’de Sosyalist Düşüncenin Klasikleri” dizisini Behice Boran’ın Türkiye ve Sosyalizm Sorunları kitabıyla başlatmış, yeni dizinin başlangıcı okurlarda heyecan yaratmıştı.

Aynı heyecanı 2017’ye taşıyan Yordam Kitap’ın önümüzdeki dönem yayımlayacağı, bu topraklardan çıkmış klasik yapıtlar arasında; Şefik Hüsnü’nün Toplumsal Sınıflar, Türkiye Devrimi ve Sosyalizm çalışması, Hikmet Kıvılcımlı’dan Tarih, Devrim ve Sosyalizm ile 1960’larda Türkiye İşçi Partisi’nden milletvekili seçilerek Meclisi ve ülke gündemini belirleyen çıkışlar gerçekleştiren Çetin Altan’ın Onlar Uyanırken adlı yapıtı öne çıkıyor.

Kitaplıkları ve tartışmaları zenginleştirecek 26 çeviri eser

Yordam Kitap’ın yıl boyunca yeni tartışmalara vesile olacak, kalbi soldan yana atanları zihin açıcı yeni sorulara ve yanıt arayışlarına sürükleyecek kitapları arasında, en büyük yoğunluk yine “Kuram-Araştırma-Tartışma” kategorisindeki çeviri eserlerde.

Bu kategoride 26 yapıtı birden okurlarla buluşturacak olan yayınevinin öne çıkan eserleri arasında; Samir Amin’den üç yeni yapıt, Bertell Ollman ve Kevin Anderson’un hazırladığı Çağdaş Toplumun Markist Analizi, S. S. Prawer’dan Karl Marx ve Dünya Edebiyatı ile Hans Heinz Holz’un Sadık Usta çevirisiyle yayımlanacak yapıtı Felsefenin Aşılması ve Gerçekleştirilmesi’nin iki cildi de var.

Yeni kitaplar arasında, Oya Köymen çevirisiyle okurlarla buluşacak olan M. Koves ve S. Mazumdar imzalı Faşizm Üzerine – Yükselişe Karşı Durmak, Sheila Rowbotham imzalı Kadınlar, Direniş ve Devrim, Küba üzerine incelemeleriyle bilinen Samuel Farber’ın yeni yapıtı Che Guevara’nın Siyasal Pratiği, Ursula Huws’tan Dijital Dünya Ekonomisinde Emek çalışması ve Jan Rehmann’ın İdeoloji Kuramları başlıklı kitapları, yeni tartışmaları tetikleyecek nitelikte yapıtlar.

Yine çeviri eserler arasında özellikle tarih ve kültür kitaplarına yönelen okurları mutlu edecek, Jacques R. Pauwels imzalı “Hayırlı Savaş” Efsanesi – İkinci Dünya Savaşı’nda Amerika ile E.V. Agibalova ve G.M. Donskoy imzalı Ortaçağ Tarihi, Çağdaş Sümer çevirisiyle okurlarla buluşurken, Wang Hui’nin Çin’in 20. Yüzyılı eseri ve Georgy Zlobin tarafından hazırlanan Yazarlar ve Şairlerin Gözüyle Lenin de 2017 yayın programında yer alıyor.

Geçen yıl duyurulmuş olmasına rağmen program yoğunluğu nedeniyle 2017’de okurlarla buluşabilecek kitaplar arasında ise Daniel Bensaid’den Davetsiz Misafir: Marx, August Nimtz imzalı Lenin’in Seçim Stratejisi: Sandık, Sokaklar, Vijay Prashad’ın Esmer Milletler: Halkların Üçüncü Dünya Tarihi, Leo Panitch ve Sam Gindin’den Küresel Kapitalizmin Oluşturulması ve Danny Katch imzalı Sosyalizm Şakaya Gelmez gibi yapıtlar dikkat çekiyor.

Ömürler’i ve Mühürler’i ile Türkiye Sosyalist Hareketi

Yordam Kitap, “Kuram-Araştırma-Tartışma” kategorisinde, çeviri eserlerin yanı sıra 6 yeni telif eseri de 2017’de okurlarla buluşturuyor.

Yeni yapıtlar arasında, Gökhan Atılgan’ın kaleme aldığı Ömürler – Türkiye Sosyalist Hareketinden Portreler adlı çalışma, bu coğrafyada sosyalist harekete emek vermiş insanların portlerini çizerken; yine Atılgan’ın bu kez hazırlayan olarak katkıda bulunduğu Mühürler – Türkiye Sosyalist Hareketinden Eserler adlı kitap ise seçilen eserlere ilişkin özgün değerlendirmeleri bir araya getiriyor.

Yordam Kitap’a ve Kapital çevirisine büyük emek vermiş Nail Satlıgan’ın 50 Yıldan Süzülmüş Yazılar’ı, daha önce eserleri yine Yordam Kitap’tan çıkan Oktar Türel’in İki Küresel Dalga Boyunca Türkiye Ekonomisi, 1945-2009 adlı yapıtı ve Sadık Usta’nın hazırlayan ve çeviren olarak katkıda bulunduğu, daha önce üç cildi birden Yordam Kitap’tan yayımlanan Dünyayı Değiştiren Düşünürler’in 4. cildi de, telif eserler arasında öne çıkıyor. Olkan Senemoğlu’nun İnsan Doğası, Toplum ve Özgürlük – Marx’ı Yeniden Düşünmek adlı özgün yapıtı da Yordam Kitap’ın 2017 programında yer alıyor.

Çizgiler’de sıra Allende ve Nâzım Hikmet’te

Yordam Kitap’ın artık bir gelenek hâline gelen ve her yıl yeni kitaplarla zenginleşen Çizgilerle dizisinde, 2017’de de yeni kitaplar var.

Şili’de sosyalizmi demokratik bir çizgide hayata geçirmeye çalışan ve ABD destekli darbe ile Pinochet diktatörlüğü tarafından katledilen Salvador Allende’yi anlatan Çizgilerle Allende Yılları, C. Reyes ve R. Elgueta imzasını taşıyor. Çizgilerle Nâzım Hikmet ise Turgay Fişekçi’nin metnini, Soner Tuna’nın çizimiyle buluşturan özgün bir çalışma olarak Yordam Kitap’ın 2017 programında yer alıyor.

Yayınevinin 2017 yayın programında son olarak, “Geçmişten Geleceğe Sosyalizm Dizisi” ve Socialist Register kitapları da yer alıyor. Neil Faulkner imzalı Rus Devrim Tarihi – 100. Yılında 1917 Ekim Devrimi, daha önce büyük ilgi uyandıran Molotov Anlatıyor çalışması yine Yordam Kitap’tan çıkan Feliks Çuyev’in Böyle Dedi Kaganoviç – Bir Stalinist Havarinin İtirafları adlı eseri ve Domenico Losurdo imzalı Tarihten Kaçış, “Geçmişten Geleceğe Sosyalizm Dizisi”nin 2017 kitaplarını oluşturuyor.

Marksizmin uluslararası prestijli yayını Socialist Register’ın her yıl belli bir konuya odaklanan kapsamlı çalışmalarının Türkçe baskısını üstlenen Yordam Kitap, bu yıl, 2015 sayısı Sınıfların Dönüşümü ve 2016 sayısı Sağın Siyaseti ile birlikte, 2017 sayısı Devrimi Yeniden Düşünmek’i de yayımlamayı hedefliyor.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Selahattin Demirtaş’ın Cezaevinde Yazdığı Öykü: Halep Ezmesi

Read Next

Zamanı bildirir ama bildiren zamandır

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *