Yönetmen Lilly Wachowski: Yeni Matrix Bir Trans Hikayesi…

Lilly Wachowski, The Matrix filminin trans hikayesi olduğunu belirtti: 2022’de vizyonda…

The Matrix serisinin yönetmenleri Wachowski Kardeşler’den Lilly Wachowski, filmin bir trans hikayesi olarak tasarlandığını açıkladı.

2016 yılında Andy ismini geride bırakarak geçiş sürecini tamamlayan ve trans bir kadın olan yönetmen Lilly Wachowski, The Matrix serisinin dördüncü filminin hazırlandığı bu günlerde, orijinal üçleme hakkında uzunca süredir konuşulan bir teoriyi doğruladı.

‘ASIL NİYETİMİZİN ANLAŞILMASINDAN MEMNUNUM’

İlk filminin vizyona girmesinden bu yana 21 yıl geçtikten sonra dördüncü filmin hazırlığı içinde olan Lilly Wachowski, verdiği bir video röportajda The Matrix üçlemesinin bir trans hikayesi olduğunu ve kardeşi Lana Wachowski ile filmin hikayesini nasıl hazırladıklarını anlattı.

Wachowski “Asıl niyetin bu olduğunun bilinmesinden memnunum. İş dünyası buna hazır değildi” diye konuştu.

Ünlü yönetmen, “İnsanların bir trans anlatı ile Matrix filmleri hakkında konuşmasından memnunum. Bu filmlerin trans insanlar için ne kadar anlamlı olduğunu biliyorum ve bana gelip ‘Bu filmler hayatımı kurtardı’ demelerini seviyorum” dedi. Wachowski ayrıca, “Yolculuklarında onlara yardım etmek için bir ip atabildiğim için minnettarım” ifadesini kullandı.

“Matrix işleri tamamen dönüşüm arzusuyla ilgiliydi” diyen yönetmen, bunun kapalı bir bakış açısıyla dile getirildiğini açıkladı. Wachowski ayrıca Belinda McClory’nin canlandırdığı Switch karakterinin orijinal halinin gerçek dünyada erkek, Matrix dünyasında ise bir kadın olarak yazıldığını söyledi.

İKİ KARDEŞ DE TRANS KADIN OLDU

Wachowski Kardeşler’den Lana 2010’da, Lilly ise 2016 yılında cinsiyet değiştirmişti. Bundan sonra Matrix filmi ile ilgili geriye dönük sayısız trans okuması da yapıldı. “Filmi yazarken trans olmamın beynimin arka planında ne kadar yer edindiğini bilmiyorum. Hayal gücünün dünyasında yaşıyorduk. Bu yüzden bilimkurgu ile fanteziye yöneldim ve Dungeons & Dragons oynadım” ifadelerini kullanan Lilly Wachowski, yeni dünyalar yaratmanın kendilerini özgür kıldığını ve ekranda görülmesi gerekmeyen şeyleri o zaman hayal edebildiklerini dile getirdi.

Lilly Wachowski ayrıca “Trans oluşumuz üzerinden Lana ve benim işlerimiz üzerinde geçmişe dönük kritikler yapılıyor. Sanatın hiçbir zaman durağan olmadığının harika bir göstergesi olması güzel bir şey. Ve kimlik ve dönüşüm fikirleri çalışmalarımızda kritik bileşenler olsa da, tüm fikirlerin dayandığı esas gerçek sevgidir” açıklamalarında bulundu.

GÖSTERİMİ ERTELENDİ

Yeni Matrix filminin çekimleri korona virüsü salgını nedeniyle ertelendiğinden vizyon tarihi de 21 Mayıs 2021’den 1 Nisan 2022’ye alındı. (Duvar)

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Sanatçı Cavit Murtezaoğlu Vefat Etti

Read Next

Guillermo Del Toro’nun Korku Filmi Televizyona Uyarlanıyor

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *