Yönetmenler Karantina Sürecinde Neler İzlediklerini Paylaştı

Guillermo del Toro dün Twitter’da yaptığı paylaşımla karantina sürecinde neler yaptığını paylaşırken aynı zamanda diğer sinemacılara da bu soruyu yöneltti. Del Toro’nun sorduğu soru üzerine Darren Aronofsky, Ari Aster, Taika Waititi, Ava DuVernay, James Mangold, Rian Johnson gibi pek çok yönetmen karantina sürecinde neler izlediklerini ve okuduklarını paylaştı.

Yakın zamanda Ozark ve Better Call Saul‘un yeni sezonlarını izlediğini söyleyen del Toro, övgüyle bahsettiği Mitchell Leisen‘in Easy Living, Death Takes a Holiday, Midnight, Hold Back the Dawn gibi filmlerini yeniden izlediğini açıkladı. Ayrıca bu arayı Meksikalı sinemacıların filmlerini The Criterion Collectioan’a ekletmek için çalışarak geçirdiğini ifade etti.

TAIKA WAITITI

Yazmakla meşgul olduğu için çok fazla şey izlemeye zaman bulamadığını belirten Taika Waititi, bu süreçte Hilary Mantel’den Wolf Hall‘u okuduğunu, çok sevdiği The Death of Stalin‘i yeniden izlediğini ve bol bol Bob Marley dinlediğini ifade etti. Waititi’nin en büyük planı ise hiçbir plan yapmamak.

ARI ASTER

Ari Aster, Jacques Tati filmlerini, Scenes from a Marriage‘ın TV versiyonunu ve The Sopranos‘un 3. sezonunu izlediğini ve Karamazov Kardeşler‘i okuduğunu belirtti.

SCOTT DERRICKSON

Alex Garland imzalı Devs‘i izlediğini ve herkese tavsiye ettiğini söyleyen Scott Derrickson ise, izleyicilere “seçkin ve sanatsal bir deneyim için” MUBI’ye abone olmalarını öneriyor.

ISSA LOPEZ

FX dizisi Fosse/Verdon‘ı izledikten sonra Cabaret, Sweet Charity ve Nights of Cabiria gibi filmleri izleyen Issa López, aynı zamanda Fernanda Melchor’dan Hurricane Season‘ı okuyor.

PEYTON REED

Peyton Reed, Criterion’da derinlemesine bir keşfe çıkmayı önerirken, son olarak Akira Kurosawa’nın senaryosunu kaleme aldığı, Senkichi Taniguchi imzalı Snow Trail – Ginrei no hate izlediğini belirtti.

JAMES MANGOLD

1960’ların folk müzik dünyasıyla ilgili araştırma yaptığını söyleyen Mangold, yakın zamanda Red Desert – Il deserto rosso ve Ugetsu‘yu izlediğini ifade etti.

BRAD BİRD

Chinatown ve Casablanca gibi sevdiği filmlerin kamera arkasında yaşananlar hakkında bir şeyler okuduğunu söyleyen Bird, bu süreçte Catch & Kill ve The Wright Brothers gibi bazı kitapları da bitirme şansı yakaladığını ifade etti.

EDGAR WRIGHT

Karantina süreci boyunca Twitter hesabında yaptığı paylaşımlarla izlediği filmleri paylaşan ve izleyicilere film önerilerinde bulunan Wright, günde iki üç film izlemeye devam ettiğini, bu dönemde savaş ve savaş sonrası döneme ait filmleri izlediğini belirtti.

DARREN ARONOFSKY

Barton Fink, Amélie, Rashômon, Total Recall gibi klasikleri tekrar izlediğini söyleyen Aronofsky’nin bu paylaşımı yönetmenle del Toro’nun Coen kardeşlerin filmografisi üzerine konuşmasına zemin hazırlarken, del Toro, No Country for Old Men’in en sevdiği üç filmden biri olduğunu açıkladı. Yönetmen ayrıca bu süreçte Henry David Thoreau ve Pablo Neruda gibi yazarların klasik eserlerini okuyor.

RIAN JOHNSON

Robert Altman imzalı 3 Women‘ı ilk kez izlediğini söyleyen Johnson, aynı zamanda Who Framed Roger Rabbit ve The Prestige‘i tekrar izlediğini ve yine çok sevdiğini söyledi.

AVA DUVERNAY

Büyük bir Béla Tarr hayranı olduğunu ve son birkaç haftadır Torino Atı – A torinói ló‘yu izlemek için fırsat aradığını söyleyen DuVernay, sonunda filmi izlediğini, o günden beri de ara ara bir şeyler yaparken arkada filmi oynattığını, sanki hepsi aynı evdeymiş gibi hissetmenin kendisini rahatlattığını ifade etti.

J.A BAYONA

Bayona bu süreçte Carrie, Silence of the Lambs, Nightmare on Elm Street, Evil Dead, Scream, Poltergeist, Psycho gibi korku klasiklerini keşfeden 12 yaşındaki yeğenine eşlik ettiğini belirtti. Bayona ayrıca bu süreçte The Innocents, The Stranger, Argent de Poche, Foreign Correspondent, Rebecca, The Last Wave, Dead Poets Society ve Captain Courageous gibi filmleri de yeniden izleme şansı bulmuş. (Duvar)

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Destek Yayınları Felsefe Serisi Devam Ediyor

Read Next

Toprağın Tuzu Online Erişime Açıldı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *