Yordam Kitap; “El tutuşa tutuşa…”

Yayın dünyasından tepkiler gelmeye devam ediyor. Kuramsal alanda en ciddi katkıyı sağlayan yayınevlerinin başında gelen Yordam Kitap ihraç edilen akademisyenlerle dayanışma içerisinde olacağını açıkladı.

Yordam Kitap yayına hazırlamakta olduğu Makroekonomi ve Mikroekonomi kitaplarının geliriyle ihraç edilen akademisyenlerle dayanışacağını duyurdu. Yordam Kitap tarafından yapılan açıklamanın tam metni şöyle;

Üniversitelerden atılan akademisyenlerin yanındayız!

2016 Ocak ayından beri üniversitelerden atılan akademisyen sayısı dört binlere ulaştı. Bunun son halkasını, birkaç gün önce yayınlanan KHK ile Ankara Üniversitesi’nden sayısı yüzü bulan akademisyenin atılması oluşturdu.

Bu yolla düşünce ve kültür dünyasının çoraklaştırılıp kurutulduğunu, baskılanarak yok edilmeye çalışıldığını düşünüyoruz. Bunu yapan kör karanlığın dün karşısındaydık, bugün de karşısındayız. Saldırıları sadece saldırının muhatabı olan kişilere değil, tüm topluma yönelik bir saldırı olarak algılıyoruz.

Yordam Kitap olarak, yayına hazırlamakta olduğumuz Makroekonomi ve Mikroekonomi kitaplarının tüm gelirini, daha önce görevlerinden atılan akademisyenler için, çevirmenler kurulu tarafından belirlenecek bir dayanışma fonuna aktaracağımızı 14 Ekim 2016 tarihinde sosyal medya hesaplarımızdan duyurmuştuk. İngiliz yayınevi Pluto Press tarafından yayınlanmış olan Makroekonomi ve Mikroekonomi kitaplarının bu basımından ne Pluto Press, ne kitapların yazarları Ben Fine ve Ourania Dimakou, ne de Yordam Kitap bir kazanç elde edecekti. Kitapların bu basımına Türkiyeli pek çok akademisyen, çeviri ve redaksiyon alanında hiçbir kazanç beklemeksizin katkıda bulunacaktı. Bu akademisyenlerden çoğu, meslektaşlarıyla dayanışmak üzere, harıl harıl çeviri ve redaksiyon yaparken, yeni yayınlanan KHK’nın hedefi oldu.

Bu dayanışma kampanyasına öncülük eden ve meslektaşlarına ellerini uzatan Prof. Dr. Ahmet Haşim KÖSE ve Doç. Dr. Benan ERES başta olmak üzere, redaksiyon ve çeviri alanında kitaba emek veren bir grup akademisyen üniversitelerinden atıldılar.

Makroekonomi ve Mikroekonomi adlı kitapları, önümüzdeki bahar aylarında yayınlayıp okurlarla buluşturacağımızı duyuruyoruz. Herkesin kendi alanında yapabileceği şeyler olduğunu biliyor ve Yordam Kitap olarak, herkesi dayanışmaya davet ediyoruz.

Bu karanlıktan ancak el tutuşa tutuşa çıkabileceğiz.

Yordam Kitap

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Çocuk yazarlarımızın Can Çocuk ‘tan 9 Kitap değerlendirmesi

Read Next

Yerliler, göçmenler ve huzur içinde göçmek üzere gelenler…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram