Yordam Kitap’ın 2019 programında 33 yeni kitap var!

Marksizmin klasik eserlerini, çağdaş Marksist araştırmaları, aydınlıktan yana bilimsel yapıtları, kadınların kurtuluş mücadelesine dair öne çıkan metinleri, dünyamızın farklı bölgelerindeki devrimci dinamikleri ele alan çalışmaları, Türkiye’nin yakın tarihine, toplumsal ve ekonomik meselelerine odaklanan özgün analizleri ve eşitlik-özgürlük mücadelesine katkıda bulunan daha nice yapıtı okurlarla buluşturan Yordam Kitap’ın 2019 programında 33 yeni kitap yer alıyor…

Paulo Freire, Antonio Gramsci, August Bebel, Nadejda Krupskaya, Nikolay Buharin, Isaac Newton ve elbette Karl Marx ile Friedrich Engels, Yordam Kitap’ın 2019 programında buluşuyor!

Olmazsa olmaz “Marksist Klasikler”

Yordam Kitap’ın “Marksist Klasikler” dizisinde bu yıl okurlarla buluşturmayı hedeflediği üç temel metin var: Karl Marx’tan Ücret, Fiyat ve Kâr ile Friedrich Engels’ten Ailenin, Özel Mülkiyetin ve Devletin Kökeni ve Konut Sorunu. Her üç yapıtı da Erkin Özalp Almancalarından Türkçeye kazandırıyor.

İtalyancadan Gramsci ve ilk kez Freire

2019’da okurlarla buluşacak yeni kitaplar arasında, Mehmet Yetiş’in İtalyancadan çevirisiyle Antonio Gramsci’nin Hapishane Defterlerinden Seçmeler ve eğitim üzerine yaptığı çalışmalarla çığır açan Paolo Freire’nin önemli yapıtlarından Kültür İşçileri Olarak Öğretmenler özellikle dikkat çekiyor.

Kuram-araştırma-tartışma alanındaki çeviri metinler arasında Buharin ve Preobrajenskiy imzalı Komünizmin ABC’si, Bertell Ollman ve Kevin B. Anderson’ın hazırladığı ve 20. yüzyılda yayımlanmış temel Marksist metinleri bir araya getiren kapsamlı derleme Çağdaş Toplumun Marksist Analizi, Terrell Carver’ın kaleme aldığı Friedrich Engels-Yaşamı ve Düşünceleri, Nadejda Krupskaya’nın Lenin’den Anılar’ı ve S. S. Prawer imzalı Karl Marx ve Dünya Edebiyatı da var.

Üçüncü Dünya, ezilen halklar ve Nepal devrimi

Çeviri kitaplar arasında Aditya Adhikari imzalı Mermi ve Seçim Sandığı-Nepal’de Maoist Devrimin Öyküsü yine öne çıkan ve yeni tartışmalar açabilecek yapıtlardan biri. Vijay Prashad’ın iki kitabı Esmer Milletler ile Üçüncü Dünya Üzerinde Kızıl Yıldız üçüncü dünyanın devrimci dinamiklerine yaklaşan diğer kitaplar. Alexander Alievas ile Kerem Nişancıoğlu’nun kaleme aldığı Batı’nın Egemenliği Nasıl Kuruldu ve Demba Moussa Dembélé’nin 2018’de kaybettiğimiz Marksist düşünür Samir Amin’le nehir söyleşisi Ezilen Halkların, Sömürülen Sınıfların Organik Aydını: Samir Amin de aynı eksende değerlendirilebilecek yapıtlar arasında.

Yeni yayın programındaki kitapların bir kısmı, 2018, hatta 2017 programından 2019’a devreden yapıtlar. Geçtiğimiz dönemde hazırlık süreci ve yoğunluk nedeniyle yayımlanamayan ve 2019’da çıkması hedeflenen bu kitaplar arasında felsefeci Hans Heinz Holz’un Felsefenin Aşılması ve Gerçekleştirilmesi adlı kapsamlı yapıtının ikinci cildi, Jacques Pauwels’in Büyük Sınıf Savaşı 1914-18 adlı eseri, Danny Katch’dan Sosyalizm Şakaya Gelmez, Daniel Bensaid’in Davetsiz Misafir: Marx adlı yapıtı ve Sheila Rowbotham’dan Kadınlar, Direniş ve Devrim de var.

Boris Hessen imzalı Newton’un Principia’sının Ekonomik ve Sosyal Kökleri ile Mary Gabriel imzalı Aşk ve Kapital ise 2019’da çıkması hedeflenen ve ilk kez duyurulan yapıtlardan.

Ve bizden yazarlar

Yordam Kitap’ın 2019 programında, “Kuram-Araştırma-Tartışma” kategorisinde çeviri eserlerin yanında her zamanki gibi telif eserler de yer alıyor. Oktar Türel 1979 yılına kadar getirdiği “küresel tarihçe” çalışmasını Küresel Tarihçe, 1980-2009 ile tamamlıyor. 2018’de üç kitabını sunduğumuz Fikret Başkaya’nın yeni yılda yayımlanacak kitabının adı Çığırından Çıkmış Bir Dünya. Taner Timur geçen yıla yetiştiremediği Laiklik ve Türkiye kitabını 2019’da okurlarla buluşturmayı hedeflerken, genç kuşak akademisyenlerimizden Fatih Yaşlı’nın yeni kitabı ise Soğuk Savaş, Anti-Komünizm, Ülkücü Hareket başlığını taşıyor.

Attila Aşut ve Gökhan Atılgan’ın birlikte hazırladıkları Proletaryanın Büyülü Kutusu-Sosyalistler Radyoda ile yine Atılgan tarafından hazırlanan Mühürler-Türkiye Sosyalist Hareketinden Eserler Yordam Kitap’ın 2019 programındaki diğer iki telif yapıt.

Son olarak “Türkiye’de Sosyalist Düşüncenin Klasikleri” dizisi kapsamında Hikmet Kıvılcımlı imzalı Osmanlı Tarihinin Maddesi ile “Geçmişten Geleceğe Sosyalizm” dizisi kapsamında Talina Ter Minassian imzalı Komintern’in Gezgin Görevlileri Yordam Kitap’ın 2019’da okurlarla buluşturacağı diğer yapıtlar.

Elli kitap sınırını geçtiğimiz ay geçen Yordam Edebiyat ise dünya klasikleri, çağdaş klasikler ve mücadele romanlarını kapsayan yayın çizgisini sürdürecek ve 2019 boyunca Emile Zola’dan Jack London’a, Gorki’den Aragon’a yeni yapıtlar yayımlamaya devam edecek…

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Baudelaire’e Nazire: Bizden Bir Aylak

Read Next

Yapı Kredi Kültür Sanat’ta Ocak Ayı Etkinlikleri

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *