Yücel Top anlatıyor: Günlerin Bugün Getirdiği

Yücel Top’un tanıklığı, 12 Mart’tan, 12 Eylül’e, Selimiye Askeri Cezaevinden DİSK avukatlığına, işçi sınıfı ile omuz omuza yürütülen mücadeleden sürgün yıllarına uzanan 30 yıllık meşakkatli bir yolculuk.

André Gide’in çok sevdiğim bir sözü vardır. Der ki; Anı yazmak, ölümün elinden bir şey kurtarmaktır. Ne kadar da doğru değil mi? Hem de çok doğru. Bizim coğrafyanın insanları anılarını yazmak konusunda pek istekli değildir. Yine de eski kuşakların anıları üzerine son dönemde yeni eserler çıkıyor. Ve böylece “aydınlanma” etkisi giderek artıyor.

TİMAŞ
TİMAŞ
Yücel Top ve Hasan Tahsin Benli


Günlerin Bugün Getirdiği
de Yücel Top’un anıları.

Bu anıları bir nehir söyleşi ile kitaplaştıran Hasan Tahsin Benli’ye ayrıca teşekkür etmeliyiz. Zira, yakın dönem tarihimizin kritik bir evresine ışık tutmamızı kolaylaştıryor.

Günlerin Bugün Getirdiği; ülkemiz sendikal hareketine, 11 Eylül 1980’de 52 ayrı grupla kutuplaşmış sol siyasete yakından ve uzaktan; içeriden ve dışarıdan; mücadeleden ve sürgünden bakış.

Yücel Top’un tanıklığı, 12 Mart’tan, 12 Eylül’e, Selimiye Askeri Cezaevinden DİSK avukatlığına, işçi sınıfı ile omuz omuza yürütülen mücadeleden sürgün yıllarına uzanan 30 yıllık meşakkatli bir yolculuk.

Kitaba önsöz yazan Faruk Pekin başlığa “Yücel Gerçekten ‘pir aşkına dövüştü’ ” notunu düşmüş. Yücel Top’un kitaptaki anılarının en önemli yanı 30 yıllık bu zahmetkeş süreçte DİSK’in dış dünyadan nasıl göründüğünün sergilenmesi ve Avrupa sendikal anlayışının ne olduğunun önümüze serilmesidir. Bu anlatıdan içinden geçmekte olduğumuz konjonktürün bir bölümü olan AB ile ilişkilerin muhtemel geleceğine ait ibret dolu dersler de çıkarmak mümkün.

Kitap, önsöz hariç altı bölümden oluşuyor:

Bölüm 1: Kökler, Çocukluk, Gençlik
Bölüm 2: Sosyalizmle Tanışma
Bölüm 3: Sendika Avukatlığından 12 Eylül’e
Bölüm 4: Mülteci Pasaportuyla Vatansız
Bölüm 5: Dönüş
Bölüm 6: Günlerin Bugün Getirdiği

Kitabı büyük bir heyecan ile okurken sadece Türkiye İşçi Sınıfı mücadelelerinin ana duraklarına vakıf olmuyorsunuz. Aynı zamanda Yücel TOP’un DİSK Avrupa Temsilcisi olarak geçirdiği yıllarda DİSK Davasının Avrupa’daki etkileri ve verilen güçlü mücadeleleri de birinci elden öğrenmiş oluyorsunuz.

Günlerin Bugün Getirdiği darbelerle kuşatılmış yakın Türkiye tarihindeki işçi sınıfı mücadelesini ve sendikal hareketi, anılarla, belgelerle anektodlarla aktaran bir sözlü tarih kitabı.

Dahası da var; özellikle 12 Eylül 1980 sonrası savrulan Türkiye’nin yaşadığı yıkıcı toplumsal değişimi uluslararası iş bölümü içerisindeki yeri ile birlikte anlaşılır kılıyor.

Yücel TOP’un kitapta yer alan ithaf epigrafisiyle notumuzu bitirelim:

“Kendisine geçmişimi hiç anlatmadığım ama birgün bir arkadaşımla hapishane anılarımızı konuşurken, şaşkınlıkla, <Baba sen hapse mi düştün> diye soran canım kızım Sibel’e.”

  • Günlerin Bugün Getirdiği
  • Yazar: Hasan Tahsin Benli
  • Türü: Anı
  • Baskı Yılı: 2016
  • Sayfa Sayısı: 318 Sayfa
  • Yayınevi: İmge Kitabevi

 

Okuma önerisi!

Piyasanın Ucubeleri – David McNally

Doğuş Sarpkaya’nın incelemesi; “Kapitalizm Yaşayan Ölülerin Gecesidir”
yazının tamamını okumak için TIKLAYINIZ

Dipnot Yayınları’ndan çıkan David McNally’nin Piyasanın Ucubeleri-Zombiler, Vampirler ve Küresel Kapitalizm adlı kitabı korku edebiyatı üzerinden kapitalizm, sömürgecilik ve küreselleşme tartışmalarını yürüterek literatüre önemli bir katkıda bulunuyor.

Serdar Şahinkaya
Latest posts by Serdar Şahinkaya (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Salâh Birsel’den kimsenin bilmediği bir Beyoğlu defteri: Bir Zavallı Sarı At

Read Next

“Ölünce yaşamalıyım defne yapraklarında” #AzizNesin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram