Yusuf Ziya Bahadınlı’nın 90 Yaşı Ankara’da İki Etkinlikle Kutlandı

Yusuf Ziya Bahadınlı, 9 Eylül 1927’de Yozgat-Sorgun’a bağlı Bahadın’da dünyaya geldi. Doğumunun 90. yılı dolayısıyla Ankara’da iki etkinlik gerçekleştirildi.

Türkiye sosyalist hareketinin ve edebiyatının temsilcilerinden Yusuf Ziya Bahadınlı, 9 Eylül 1927’de Yozgat-Sorgun’a bağlı Bahadın’da dünyaya geldi. Doğumunun 90. yılı dolayısıyla Ankara’da iki etkinlik gerçekleştirildi.

Kendisinin katılımıyla 16 Eylül’de Bahadın Kültür Derneği’nde düzenlenen etkinlikte, yaşam öyküsünden kesitler eşliğinde öğrenim süreci, Köy Enstitülü yıllar, öğretmenliği, yayıncılığı, yazarlığı, 1965’te TİP milletvekili olarak TBMM’deki mücadelesi, 12 Eylül döneminde yurtdışında yaptığı çalışmalar ve Bahadın’da Yusuf Ziya Bahadınlı Kültürevi’nin yapılış ve kuruluş serüveni ele alındı. Dernek Başkanı Özden Atakul ve Yönetim Kurulu üyesi Sercan Çetiner’in öncülük ettiği etkinliğe Bahadınlılar yanında edebiyatseverler de katıldı.

Sadık Güvenç’in kolaylaştırıcılığıyla Yusuf Ziya Bahadınlı’nın edebi ve siyasi kişiliği işlendi. Yazarın anılarıyla beslediği ve süslediği konuşmalardan sonra sorular yanıtlandı. 90. Yaş pastasının kesilmesinin ve paylaşılmasının ardından önümüzdeki yıllarda neler gerçekleştirilebileceğine dair değerlendirme yapıldı.

17 Eylül’de Dikmen Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlik, slaytlar eşliğinde Yusuf Ziya Bahadınlı’nın yaşam öyküsünün yapıtlarına nasıl yansıdığının anlatılmasıyla başladı. Güllüceli Kâzım, Güllüceyi Sel Aldı romanlarından örnekler verildi. Müslüm Kabadayı’nın kolaylaştırıcılığıyla yazarın öykü ve romanlarında köy yaşamı, köyden kente ve yurtdışına göç olgusu, Alevi toplumuna yönelik baskılar, işçi-emekçi hareketleri ve politik mücadeleler ele alındı. Özellikle Gemileri Yakmak romanında Kurtuluş Savaşı’nda emperyalizme karşı Antep’te verilen mücadelede öne çıkan emekçilerin çocuklarının, daha sonraki yıllarda nasıl işçileştikleri, sömürü ve baskıya karşı sosyalizm mücadelesini nasıl yükselttiklerinin anlatıldığının altı çizildi. Lidya Gözleri Yaprak Yeşili romanında da Anadolu halkının kültürünü oluşturan temel dinamiklerin işlendiği, gerçek sevgi ve barışın bu kültürün emekçilerin kurtuluşuyla bütünleştiğinde sağlanabileceği dile getirildi. Açılın Kapılar, Devekuşu Rosa, Titanik’te Dans gibi romanlarında ise yurtdışında çalışan Türkiyelilerin karşılaştıkları sorunların, yabancılaşmanın, kadın-erkek ilişkilerinin derinlemesine betimlendiği vurgulandı.

Yusuf Ziya Bahadınlı’nın TİP’in Yozgat’ta örgütlenme, seçim süreci ve TBMM’de yürüttüğü mücadeleye dair anılarını aktarmasının ardından Batınilik-Anadolu Aleviliğine dair yaptığı çalışma üzerinde duruldu. İnsan aklı ve sevgisi üzerine kurulu bir toplumsal yaşam felsefesi olan Anadolu Aleviliğinin öz niteliğinin kavranmasıyla toplumun eşitlik ve özgürlüğünü kazanması arasında sıcak bir bağ olduğunun altı çizildi. Yusuf Şaylan, Sadık Güvenç, Ayşe Kaygusuz, Davut Köksoy ve başka katılımcıların katkıları ardından soru-cevap bölümünde ülke gündemine dair gericiliğe karşı mücadele başta olmak üzere değerlendirmeler yapıldı. Etkinlik, Yusuf Ziya Bahadınlı’nın beş hikaye kitabının bir araya getirilmesinden oluşan “Bir Hikayem Var” kitabının imzalanmasıyla sonlandırıldı.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Onur Öztürk; “Kor Kitap için en genel ve temel saik toplumcu değerlerin savunusu”

Read Next

Yapı Kredi Kültür Sanat, etkinlikleriyle yeniden Beyoğlu’nda

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *