ZAMANDA DEVR-İ ALEM

Zamanın Peşinde merakı besleyen, zamanla ilgili tuhaf soruların peşine düşen, ilginç bir kitap. Pandemi günlerinde zaman algımızın alt üst olduğunu düşününce, kitabı okumak için en doğru zamandayız sanki. 

Zamanın Peşinde, nisan ayında Kaplumbaa Kitap etiketiyle raflarda yerini aldı. Dan Falk bu kitapta, insanın zamanla ilişkisinin tarihini tüm veçheleriyle incelemek gibi bir zor bir işe girişmiş. Kendisi de bir fizikçi olan Falk, bilimsel bilgileri, güncel görüşmeler yaptığı bilim insanlarıyla birlikte yorumlayarak farklı bakış açılarını akıcı bir dil içinde okura ulaştırmayı başarmış. 

Kitap, Einstein’in zaman kavramını araştırmaya nasıl karar verdiği ile başlıyor. Zamanın akışıyla ilgili filozof ve bilim adamlarının düşünceleri akıcı bir dille okura aktarılarak okura iyi bir girizgâh ve kitabın içinde neler olduğuna dair isabetli bir güzergâh sunuyor. İnsanların çeşitli kültürlerin zamanı nasıl ölçtüğünü zengin örneklerle sunan ilk bölüm, Ecclesiastes’ten “Her şeyin bir nedeni vardır. Ve göklerin altında gerçekleşecek her şey için bir zaman.”  alıntısıyla başlayan insanların takvimlerle ilişkisini inceleyen bölüme bağlanıyor. Takvimlerde dini ayinleri zamanında yapabilmek için zamanı ölçmekte zamanla ustalaşan insanlar, bu işte ustalaştıkça ortaya çıkardıkları saat, yepyeni bir zaman kültürünün, dolayısıyla yaşayışın ortaya çıkmasına sebebiyet veriyor. Bu kültürel değişime ayrı bir bölüm ayıran Falk, zamanın günümüz insanının hayatındaki kuvvetli tesirini kitapta şöyle anlatıyor:  ‘’Mümkün olan en kısa zaman dilimine mümkün olduğunca fazla sayıda etkinlik sıkıştırma çabası, Fransız kültür yorumcusu François Tournier’ye göre bizleri şimdinin tutsakları haline getiriyor… Eğer yavaşlamazsak kendi geleceğimize yabancılaşmamız riski söz konusu.” Bir çeşit “zaman kıtlığı içinde yaşadığımızı” ekliyor Toronto Üniversitesi’nin Uyku ve Kronobiyoloji Merkezi Müdürü Harvey Moldofsky ve devam ediyor: “Uyanık kaldığımız süre içerisinde endüstriyel toplumun bizden beklediklerini gerçekleştirebileceğimiz kadar zamanımız yok.”

 Kültürel zamanımızın bize nasıl şekil verdiğine değinirken, beynin zamanı nasıl algıladığıyla ilgili bir bölümle, bu kez genelden özele giderek zamanla olan ilişkimizi başka bir perspektiften okura gösteriyor Falk. Kitapta ilgi çeken bölümlerden biri de zaman yolculuğuyla uzmanlarla yaptığı sohbetleri içeren bölümler. 

Zamanın Peşinde’de zamanla ilgili farklı sorular ve yanıtlar var, en çok da merakın zaman gibi uçsuz bucaksızlığıyla yüzleşiyor okur. 

  • Zamanın Peşinde
  • Yazar: Dan Falk
  • Çeviri: Elvin Vural, Batuhan Görgülü
  • Türü: Anlatı
  • Baskı Yılı: 2021
  • Sayfa Sayısı: 336 Sayfa
  • Yayınevi: Kaplumbaa
Timur Durukan
Latest posts by Timur Durukan (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Friends’in Özel Bölümünde Sürpriz İsimler Yer Alacak

Read Next

Uluslararası Doğaçlama Dans Festivali Başlıyor

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *