Zeynep Cemali Öykü Yarışması 2017 kazananları belli oldu!

Gençleri edebiyata yakınlaştıran, geleceğin öykücülerinin müjdesini veren Zeynep Cemali Öykü Yarışması’nın 2017 sonuçları açıklandı.

Günışığı Kitaplığı’nın çocuk edebiyatının usta öykücüsü Zeynep Cemali’nin anısını yaşatmak amacıyla düzenlediği ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın tüm yurtta duyurduğu yarışmaya yedinci yılında 500’e yakın 6, 7 ve 8. sınıf öğrencisi katıldı. 

Yarışmanın 2017 yılında, Zeynep Cemali‘nin Çılgın Babam adlı kitabından alıntılanan “Dünyanın kaç bucak olduğunu birlikte öğrenmişlerdi,” tema cümlesiyle belirlenen “dayanışma” temasında yazılan öyküleri; Faruk Duman, Feridun Andaç, Gaye Boralıoğlu, Müge İplikçi ve Proje Başkanı Dr. Müren Beykan‘dan oluşan seçici kurul değerlendirdi.

Ülkenin her köşesindeki devlet okullarından ve özel okullardan Günışığı Kitaplığı’na ulaşan yüzlerce öykünün arasından 4 genç öykücünün eseri ödüle değer görüldü. Ankara’dan 8. sınıftayken yazdığı “Rüzgâr” öyküsüyle Asya İnce ve 7. sınıftayken yazdığı “Denizlerin Avcıları” öyküsüyle Ekin Toygur, Ordu’nun Korgan ilçesinden 6. sınıftayken yazdığı “Kuyu” öyküsüyle Fatma Vural ve Diyarbakır’dan 6. sınıftayken yazdığı “Sözcüklerin Dayanışması” öyküsüyle Pelin Biçen 2017’nın ödüllü genç öykücüleri oldu.  

Zeynep Cemali Öykü Yarışması‘nın 2017 Ödül Töreni, 30 Eylül Cumartesi günü Kadir Has Üniversitesi’nde Günışığı Kitaplığı tarafından düzenlenecek yıllık yayıncılık konferansı 7. Zeynep Cemali Edebiyat Günü kapsamında gerçekleşecek. Edebiyat ve yayıncılık dünyasının bir araya geleceği konferanstaki törene, aileleri ve öğretmenleriyle birlikte katılacak öğrenciler ödüllerini, usta edebiyatçıların elinden alacak; birçok yazar ve yayıncıyla tanışma fırsatı bulacak.

Yarışmada dereceye giren öykülerle birlikte, Samsun, Mersin, İstanbul, Denizli, Gaziantep ve Diyarbakır’dan seçilen 7 “Okumalık Öykü” de Zeynep Cemali Öykü Yarışması 2017 Ödüllü Öyküler Kitapçığı’nda yayımlanmaya değer görüldü.

Zeynep Cemali Öykü Yarışması 2017’nin Ödüllü Öyküleri İsimler alfabetik sıralıdır.

“Rüzgâr”
Asya İnce, 8. sınıf öğrencisi, TED Ankara Koleji

“Denizlerin Avcıları
Ekin Toygur, 7. sınıf öğrencisi, ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Ankara Ortaokulu

Kuyu”
Fatma Vural, 6. sınıf öğrencisi, Ordu-Korgan, Çayırkent Şehit Nevzat Çatık Ortaokulu

“Sözcüklerin Dayanışması”
Pelin Biçen, 6. sınıf öğrencisi, Diyarbakır, Özel Ortadoğu Koleji

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

“Elveda Dünya Giderek Berbatlaşıyorsun!”

Read Next

Levent Tülek İlk Öykü Kitabı Pitbull’un İlk Söyleşisi İçin Nail Kitabevi’nde!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram