Zihin açan kitaplardan mutlaka okunması gereken 8 roman

Kitap Eki olarak hazırladığımız ve 8 romanın yer aldığı listemiz nitelikli okuma yapmak isteyen takipçilerimiz için oldukça ilgi çekici…

Kitap beğenisinin göreceli olduğunun farkındayız. Ancak bu kitapları okuma listenize dahil etmeniz nitelikli okumalar yapmanızın önünü açacak. Kitap Eki yazarları tarafından beğeniyle okunana bu romanları sizin de hızlıca listelerinize almanızı öneriyoruz. Yazarlarımızın kitap incelemelerine de göz atabilirsiniz. Şimdiden keyifli okumalar…

1. Üç Yaşam – Gertrude Stein

DeliDolu Yayınları

Derya Doğan’ın incelemesi için TIKLAYINIZ

Hayatları sadece çalışmakla geçmiş, ilişkiler konusunda talihsizlikler ve mutsuzluklarla boğuşmuş bu karakterler, zaman geçtikçe omzundaki yükleri taşıyamaz hale gelmiş ve solup gitmişlerdir. Yani, Anna, Melanctha ve Lena, pek yakından tanıdığımız kadınlardır.

2. Yeraltı Demiryolu – Colson Whitehead

Siren Yayınları

Doğuş Sarpkaya’nın incelemesi için TIKLAYINIZ

Yeraltı Demiryolu’nu iyi bir roman yapan şey, sadece konuya geniş bir açıdan değil aynı zamanda derinlemesine bakmayı başarmasında.

3. Kelebekler Zamanı – Julia Alvarez

Ayrıntı Yayınları

Aydoğan Melih Horasan’ın incelemesi için TIKLAYINIZ

Julia Alvare, korkusuz kelebekler Maribal kardeşlerin hikayesini, onların ağzından ustaca anlatmış.

4. Dağ Yolunda Karanlık Birikiyor – Hüseyin Kıran

Sel Yayıncılık

Doğuş Sarpkaya’nın incelemesi için TIKLAYINIZ

Hüseyin KıranDağ Yolunda Karanlık Birikiyor’da, iktidarın benlikte yarattığı yaraların peşine düşerek derinleştiriyor anlatısını.

5. Tütüncü Çırağı – Robert Seethaler

Jaguar Kitap

Gökçesu Özgül’ün incelemesi için TIKLAYINIZ

Yarattığı atmosfer ve hüzünlü hikayesi ile yüreğimizi burkan roman, gene de umudumuzu diri tutmamız için elini uzatıyor; “Kalırsa geriye bir tek göl kalır. Dağlar ve bulutlar, gölün içinde uçlarında gamalı haç bayrakları sallanan birkaç direkten daha uzun yaşayacaklardır, buna inanabilirsin” çünkü gökyüzü ile başlar ve gökyüzü ile sona erer.

6. Günden Kalanlar – Kazuo Ishiguro

Yapı Kredi Yayınları

Nalan Arman’ın incelemesi için TIKLAYINIZ

Kazuo Ishiguro’nun 1989’da yayımlanan Günden Kalanlar adlı romanı altı günlük bir yolculuk hikayesi. Ana karakter Stevens, bu altı günde, İngiltere’nin güneybatı kıyılarına ve geçmişine uzanıyor. Yolculuğu esnasında hem onun kişisel tarihini öğreniyoruz hem de o sırada dünyada olup bitenleri.

7. Cadı Tohumu – Margaret Atwood

Doğan Kitap

Pınar K. Üretmen’in incelemesi için TIKLAYINIZ

Cadı Tohumu, Canan Sılay’ın akıcı çevirisiyle ilk kez Eylül 2017’de yayımlandı. Hogarth Press tarafından yürütülen proje kapsamında yayımlanan kitaplar, ülkemizde de Doğan Kitap etiketiyle okuyucuyla buluşuyor.

8. Zenci Fabrikası – Gil Scott-Heron

Can Yayınları

Rasih Korkmaz’ın incelemesi için TIKLAYINIZ

Can Yayınları etiketiyle yayımlanan Gil Scott-Heron’un romanı Zenci Fabrikası günümüz mücadelelerine de ayna tutan başarılı bir kurguyla kaleme alınmış.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Deli Kadın Hikâyeleriyle Mine Söğüt

Read Next

Şaheser bir ‘saçmalama’

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *