Zülfü Livaneli Çocuklar İçin Yazdı: Şapka

Doğan Egmont’tan yayımlanan Zülfü Livaneli imzalı Şapka adlı çocuk kitabında “mülteci” konusu çocukların gözünden ele alınıyor.

Zülfü Livaneli çocuklar için yazdı: Şapka. Romanları, yazıları ve şarkılarıyla ülkemizde güçlü ses veren sanatçılardan olan Zülfü Livaneli, çocuklar için de bir kitap yazdı. Şapka adlı kitabında Zülfü Livaneli “sürgün”, “sınır” ve “mülteci” kavramlarını öne çıkarıyor.

Kitap tanıtımından: “O ilk sabah, kuş gibi atıyordu yüreğim. Korksam da minicik bir umut kanat çırpıyordu sanki. Okuldakiler belki de beni severlerdi.”

Şapka ne anlatıyor?

Uzun zaman önce, köyünde ailesiyle yaşayan siyah saçlı bir çocuk vardı. Fakat bir gün, babası daha iyi bir iş bulabilsin diye, sarı saçlıların çoğunlukta olduğu bir ülkeye taşınmak zorunda kaldı. Çocuk orada, kendini farklı ve yalnız hissetti çünkü hep onunla dalga geçiyorlardı. Belki de, siyah saçlarını bir şapkanın altına gizlerse, onu da oyunlarına çağırırlardı. Yıllar geçti, siyah saçlı çocuk büyüdü ve bir oğlu oldu. Oğlunun da, sınıfına yeni gelen arkadaşıyla dalga geçtiğini duydu. Ve başladı hikâyesini anlatmaya… Oğlu, babasını dinledikçe, arkadaşını ne kadar kötü hissettirdiğini anladı. Ve arkadaşını mutlu etmek için bir plan yaptı.

TİMAŞ
TİMAŞ

Doğan Egmont’tan yayınlanan Şapka kitabında edebiyatın en eski temalarından “sürgün” , “sınır” kavramları ile bilhassa son yılların en önemli konuları arasında yer alan “mülteci” meselesini ele alıyor. Bu konuları çocukların gözünden hassas bir dille anlatırken bir yandan da kültürel çatışmalar bağlamında yaşanan sıkıntıları işliyor. Fakat en önemlisi yuvalarından koparılan, göç etmek zorunda kalan çocukların arkadaşlarıyla el ele yürüyebilecekleri barış dolu bir gelecek için sesleniyor.

  • Şapka
  • Yazar: ZÜLFÜ LİVANELİ
  • Türü: Öykü, 8+ yaş
  • Baskı Yılı: Aralık 2019
  • Sayfa Sayısı: 72 Sayfa
  • Yayınevi: Doğan Egmont

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Dizi Olan PUBG’nin İlk Bölümü Yayınlandı

Read Next

ARAMIZDA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram