John Wyndham’dan insanlığa tutulan işitsel bir ayna; Chocky

John Wyndham imzasıyla yayımlanan on bir yaşındaki bir çocuğun zihninde duyduğu sesle kurduğu sıra dışı ilişkiyi merkezine alan romanı Chocky, Delidolu Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Bilimkurgunun kült yazarı John Wyndham’ın dünya, insanlık ve teknoloji üzerine kaleme aldığı çarpıcı romanı Chocky ilk kez Türkçede! Televizyon dizisine de uyarlanan Chocky, klasikleşmiş bilimkurgu eserlerinden biri.

Krizalitler ve Triffidlerin Günü kitaplarının yazarı John Wyndham’ın on bir yaşındaki bir çocuğun zihninde duyduğu sesle kurduğu sıra dışı ilişkiyi merkezine alan romanı Chocky, Delidolu Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

“Hâlâ güncel, hâlâ rahatsız edici.” – Guardian

Sosyopolitik meseleleri bilimkurgu türüne başarıyla taşıyan John Wyndham, Chocky‘de, büyüme çağındaki bir çocuğun gözünden dünyayı ve insanlığı irdeliyor.

On bir yaşındaki Matthew bir gün zihninde, nereden geldiğini bilmediği bir ses duymaya başlar. Bu sesin adı Chocky’dir. Ailesi bu durumu başlarda sıradan bir “hayali arkadaş” olarak nitelendirir; ancak zamanla işin rengi değişir. Matthew kendisinden beklenmeyecek üstün davranışlar sergiler, zorlu matematik ve fizik kuramlarından bahseder, harika resimler yapar ve olağanüstü kahramanlıklar sergiler. Artık herkes, Chocky’nin ne kadar “hayali” olduğunu sorgulamaya başlamıştır…

Gizemli ve tedirgin edici bir roman olan Chocky, okurla ilk buluşmasının üzerinden 50 yıl geçmesine rağmen dünya ve insanlık üzerine yaptığı isabetli tespitlerle güncelliğini yitirmiyor.

 

John Wyndham Kimdir?

 

John Wyndham Parkes Lucas Benyon Harris, 1903’te doğdu. 1930-39 yılları arasında farklı isimlerle, farklı türlerde hikâyeler yazdı. 1946’da “mantıklı fantezi” adını verdiği, farklı bir biçimi denemeye karar verdi. Krizalitler (The Crysalids), Triffidlerin Günü(The Day of the Triffids), Chocky, Midwich’in Delileri (The Midwich Cuckoos), Kraken Uyanıyor (The Kraken Wakes), Zamanın Tohumları (The Seeds of Time), Likenin Sorunu (Trouble with Lichen), Harici Dürtü (The Outward Urge), O Kadının Âdetlerini Düşün ve Diğerleri (Consider Her Ways and Others) ve (Web) yapıtları arasındadır. Kitaplarıyla popüler kültürü de etkilemiş olan Wyndham’ın, Triffidlerin Günü ve Midwich’in Delileri adlı kitapları sinemaya da uyarlandı.

  • Chocky
  • Yazar: John Wyndham
  • Çeviri: Niran Elçi
  • Türü: Bilimkurgu
  • Baskı Yılı: Mayıs 2018
  • Sayfa Sayısı: 200 Sayfa
  • Yayınevi: Delidolu Yayınları

 

Okuma önerisi!

Bütün Eserleri – Sait Faik Abasıyanık

Doğuş Sarpkaya’nın incelemesi; “Ortanca Çocuk Sevgisi”
yazının tamamını okumak için TIKLAYINIZ

Sait Faik Türk Edebiyatı’nın tartışmasız en iyi öykücülerinden biridir. Sait Faik’in sıradan insanların yaşadıklarını nasıl canlı ve gerçekçi bir dille anlattığı konusunda hepimiz hemfikirizdir.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Yeni Gelen dergisinin üçüncü sayısı okurla buluştu

Read Next

Gard Şiir Dergisi yeniden merhaba dedi!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram