12. Uluslararası İstanbul Opera Festivali, ‘Gala Konser’ İle Açılacak

12. Uluslararası İstanbul Opera Festivali 1-11 Temmuz tarihleri arasında İstanbul Arkeoloji Müzeleri bahçesinde iki konser ve bir temsille düzenlenecek. Festival, 1 Temmuz’da saat 19.00’da “Gala Konser” ile açılacak.

Gala Konser’de, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde 15 Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı aynı anda sahnede olacak. Wagner, Mozart, Rossini, Gounod, C. Saint-Saëns, Messenet, Bizet, Verdi, Puccini gibi ünlü bestecilerin eserlerinden seçkin örneklerin seslendirileceği açılış konserinde orkestrayı şef Can Okan yönetecek. Gala Konser, festival programı içinde 3 Temmuz Cumartesi akşamı bir kez daha izlenebilecek.

Festival, 4 Temmuz Salı akşamı Barok dönem eserlerinden seçkin antik arya ve düetlerin seslendirileceği “Barok Konseri” ile devam edecek. Orkestra şefi Paolo Villa yönetimindeki konserde İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’yla birlikte solistler soprano Otilia İpek, mezzosoprano Elif Tuğba Tekışık, kontrtenor Kaan Buldular, bariton Kevork Tavityan, bas Suat Arıkan sahneye çıkacak. Konserde renkli keman soloları ile Oleksandr Samoylenko ve bir antik barok çalgı olan “Lavta” soloları ile Hande Cangökçe de yer alacak.

Cumhuriyet’ten Öznur Oğraş Çolak’ın haberine göre 4 Temmuz barok konserini heyecanla beklediğini söyleyen konserin solistlerinden Kevork Tavityan, “En son ekim ayında kısıtlı bir seyirci önünde konser vermiş bir sanatçı olarak bu konser tarifsiz bir mutluluk vesilesi” diyor.

Konserin sürprizini ise şöyle anlatıyor Tavityan:

“Bu konserin önemli sürprizlerinden biri sahnelerimizde çok sıklıkla görmeye alışık olmadığımız bir kontrtenor sanatçı ve bir lut sanatçısı dinleme şansı olacak. Özellikle barok repertuvar seslendirirken önemli bir fark olacak bu.”

Festival 8-10-11 Temmuz Perşembe, Cumartesi, Pazar akşamları klasikleşen bir festival etkinliği olarak düzenlendiği ilk günden beri sahnelenen Wolfgang Amadeus Mozart’ın “Saraydan Kız Kaçırma” operası ile kapanacak.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Hızlı ve Öfkeli 9’dan Bir Rekor Daha

Read Next

40. İstanbul Film Festivali’nde Prömiyer Yapacak Olan “Sen Ben Lenin”den İlk Tanıtım

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *