2021 Cannes Film Festivali Merakla Beklenen Filmleri İzleyiciyle Buluşturmaya Hazırlanıyor

2021 Cannes Film Festivali, geçtiğimiz yıl salgın döneminin olumsuz koşulları sebebiyle yaşanan ertelemeden sonra merakla beklenen filmleri temmuz ayında izleyiciyle buluşturmak için hazırlanıyor.

Cannes Film Festivali Direktörü Thierry Frémaux geçtiğimiz günlerde verdiği bir röportaj sırasında festivalin planlandığı gibi 6-17 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşeceğini ve festival kapsamında geçtiğimiz yıl gösterilemeyen “The French Dispatch” ve “Benedetta” gibi merakla beklenen filmlerin izleyiciyle buluşmasını sağlayacaklarını açıklamıştı. Bu yapımlara ek olarak 2020 yılında içinde bulunduğumuz salgın döneminin olumsuz etkileri sebebiyle iptal edilen Cannes Film Festivali’nin bu yıl açılışını Leos Carax‘ın merakla beklenen “Annette” filmiyle yapması bekleniyor.

FilmLoverss‘ın Variety‘den aktardığı habere göre, başrollerinde Adam Driver ve Marion Cotillard‘ın yer aldığı müzikal türündeki “Annette”den yayımlanan ilk görsel ve fragmanla birlikte 6 Temmuz‘da izleyiciyle buluşması beklenen filmin 2021 Cannes Film Festivali’nin açılışını yapacağı duyuruldu. Festivalin ana yarışma bölümünde yer alacak filmler 27 Mayıs‘ta açıklanacak.

TİMAŞ
TİMAŞ

“Benedetta”, “The French Dispatch”, “Annette” gibi filmlerin yanı sıra festivalde Jane Campion‘ın çekimleri Montana’da gerçekleşen Benedict Cumberbatch ve Kristen Dunst‘lı filmi “The Power of The Dog”, Paul Schrader‘ın Oscar Isaac ve Willem Dafoe‘lu filmi “The Card Counter”ın da gösterilmesi bekleniyor.

Cannes Film Festivali Direktörü Frémaux aynı zamanda Paul Thomas Anderson‘ın “Soggy Bottom” adıyla anılan ve geçtiğimiz günlerde izleyiciyle 25 Aralık’ta buluşacağı duyurulan Benny Safdie, Bradley Cooper gibi isimleri bir araya getiren yeni filminin de festivalde gösterilmesini umuyor. Ancak filmin aralık ayına kadar gösterime girmeyeceğinin açıklanması bu umudun gerçekleşmesi için var olan ihtimalleri düşürüyor. Başrollerini Antonio Banderas ve Penélope Cruz‘un paylaştığı “Official Competition” ise festivalde yer verilme ihtimalinin yüksek olduğu düşünülen yapımlar arasında yer alıyor. Nanni Moretti‘nin “Three Floors” filmi, Kirill Serebrennikov imzalı “Petrov’s Flu” ve son olarak Paul Verhoeven‘ın merakla beklenen filmi “Benedetta”, festivalin geçtiğimiz yıl iptal edilmesi sebebiyle izleyiciyle buluşamayan ancak bu yıl festivale geri dönmesi beklenen yapımlar. Aynı zamanda 2021 yılında festivalde gösterilmesine kesin gözüyle bakılan filmler arasında Apichatpong Weerasethakul‘un başrolünde Tilda Swinton‘a yer veren filmi “Memoria” da bulunuyor.

Festival Direktörü Thierry Frémaux, bir yıl ertelemeyle karşılaşan festivalin faaliyetlerine döneceği bu yıl içerisinde verilen örneklerin yanı sıra pek çok beklenen filme yer vereceğinin sinyallerini veriyor. Temmuz ayında gerçekleşmesi beklenen festivalde Asghar Farhadi‘nin Farsça dilindeki “A Hero” filmi, Ruben Östlund’un “Triangle of Sadness”ının ve Jacques Audiard‘ın “Paris, 13th District” adlı siyah beyaz filminin de yer alacağı konuşuluyor.

Ari Folman‘ın Anne Frank’in hayali arkadaşı Kitty’nin hikâyesine odaklanan “Where Is Anne Frank” filminin de bu yılın ana yarışma seçkisi ve yarışma bölümünde yer almasının mümkün olduğu düşünülüyor. Festivalde ilkgösterimini yapacak filmler arasında ise Joachim Trier‘ın “The Worst Person in the World”, Catherine Corsini‘nin “La Fracture”ı ve François Ozon‘un yeni filmi “Tout s’ebt bien passé”nin de olacağı tahmin ediliyor. Xavier Giannoli‘nin “Lost Illusions” filmi ve Bruno Dumont‘un Léa Seydoux ile Blanche Gardin‘li filmi “On a Clear Half Morning” gibi bazı yapımların ise ilkgösterimlerini Venedik Film Festivali‘nde gerçekleştirmesi bekleniyor.

 

Şimdilik tahminler bu filmler üzerine odaklanıyor olsa da Cannes Film Festivali’nin ana yarışma bölümünde yer alacak filmler resmi olarak 27 Mayıs‘ta açıklanacak. 6-17 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşmesi beklenen festival, özgüvenlilik ve kararlılıkla gerçekleştirecekleri etkinliğin gerekli sağlık önlemleri alınarak düzenleneceğini duyurdu. Mayıs ayının ortalarına doğru Avrupa’da ve tüm dünyada kültürel mekânların yavaş yavaş faaliyetlerine geri dönmesi bekleniyor olsa da şu an için Fransa hala tam olmasa da yarı kapanma kısıtlaması altında. Emmanuel Macron’un yakın zamanda yaptığı açıklamalara göre ülkede kültürel mekânlardan bazılarının mayıs ayı ortasında açılması beklenirken sinemaların ise muhtemelen 15-20 Mayıs tarihleri arasında limitli kapasiteyle ve gerekli sağlık önlemlerini alarak faaliyetlerine geri dönmesi planlanıyor.

Jüri başkanlığını Spike Lee‘nin üstleneceği, fiziksel olarak düzenlenmesi konusunda ısrar edilen festivalin nasıl gerçekleşeceği ise belirsizliğini koruyor.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

‘The Handmaid’s Tale’in Yeni Sezonu BluTV’de Yayında

Read Next

DasDas Online’ın Tiyatro Gösterimleri Mayıs Ayında da Devam Ediyor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram