221B’nin Yeni Sayısı Raflarda ve Dijital Platformlarda

Türkiye’nin ilk ve tek polisiye kültür dergisi 221B’nin “Polisiye Eserlerde Dedektifin Evrimi” kapak dosyası kapsamında hazırlanan 25’inci sayısı yayımlandı.

Derginin yeni sayısında ilk polisiye eserden bugüne dedektif kavramının nasıl değiştiği, bilimsel ve toplumsal açıdan yaşanan büyük gelişim ve değişimlerin dedektif karakterini nasıl farklılaştırdığı üzerinde duruluyor.

25’inci sayıda Alessandra Calanchi’nin 221B için özel olarak kaleme aldığı “Suç Edebiyatında Dedektif Karakterinin Evrimi”yle birlikte Sevin Okyay’ın “Perdede ve Ekranda Dedektifin Evrimi”ni, Erol Üyepazarcı’nın “Polisiye Edebiyatımızda Dedektif Kavramı”nı ve Mesut Demirbilek’in de geleceğin suçları ve geleceğin dedektiflerini yazdığı yazıları bulunuyor. Ayrıca, dosya kapsamında kadın dedektiflerin gelişiminin incelendiği başlıklar da yer alıyor.

Emin Alper’in nisan ayında BluTV’de yayımlanacak olan yeni dizisi “Alef”in röportajı da yeni sayıda okurla buluşuyor. Özlem Özdemir’in yaptığı röportajda dizi hakkındaki soruları yönetmen Alper, dizinin yapımcısı Mehmet Altıoklar ve başrol oyuncuları Kenan İmirzalıoğlu, Melisa Sözen ve Ahmet Mümtaz Taylan cevaplıyor.

Ekin Açıkgöz’ün “Polisiyenin Ölümsüz Silahları” köşesinde bu ay Armağan Tunaboylu’yla yaptığı röportaj yer alıyor. Tunaboylu, romanlarındaki silahlar ve kullanımlarıyla ilgili soruları yanıtlıyor.

Yeni öykü serisi

Ödüllü polisiye yazarı Gülce Başer, dergide yeni bir öykü serisine başlıyor. Öykünün “Bölge Hikâyesi” adlı ilk bölümü yeni sayıda okura sunuluyor.

Bülent Ayyıldız, Umberto Eco’nun “Gülün Adı”romanının 40’ıncı yaşında, eserdeki kurgusal karakter Bakervilleli William’ı irdeliyor. Suat Duman, Zodiac ile ilgili iki kült suç filmini çekildikleri dönem ve siyasi arka planlarıyla karşılaştırırken, Çağatay Yaşmut, Epsilon Yayınları’nca okura sunulan “Londra Nehirleri” adlı polisiyeyi inceliyor.

Fulya Turhan, “Dedektifler Ne Yer, Ne İçer” köşesinde, geçen sene hayata veda eden İtalyan polisiye edebiyatının ustası Andrea Camilleri’nin efsane karakteri Montalbano’nun gastronomik tercihlerini anlatıyor. Ezgi Özcan, “Ekran Dedektifi” köşesinde Stephen King’in romanından uyarlanan ve bugünlerde tüm dünyada çok konuşulan “The Outsider” dizisini incelerken, Batuhan Cantürk ise derginin çizgi roman köşesinde “Mister No” serisini kaleme alıyor.

Çaylak Kitap Dedektifleri, bu sayıda Simon Beckett polisiyelerine odaklanırken Ercan Akbay ise yeni sayıda klinik cinayet vakalarına yoğunlaşıyor.

221B’nin yeni sayısına tüm Türkiye’deki raflardan, dukkan.mylosyayingrubu.com sitesinden ve dijital platformlardan ulaşılabilir.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

IndieWire’ın Seçimi: 2020’nin Şu Ana Kadarki En İyi 10 Filmi

Read Next

Corona Günlerinde Evde Seyredilebilecek En İyi 42 Film

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram