Akbank Sanat “Felsefe Seminerleri”nde bu ayın konusu “Bilinç ve Yansıması: J.G. Fichte”

Akbank Sanat, akademisyen konuşmacıların katılımıyla düzenlediği “Felsefe Seminerleri”ne Kasım 2021 – Mayıs 2022 döneminde “Düşünme Ne Yapar?” üst başlığıyla devam ediyor.

Yoğun ilgi gören “Felsefe Seminerleri”nin Şubat ayı programında; Türker Armaner’in “Bilinç ve Yansıması: J.G. Fichte” başlıklı semineri yer alıyor.

Seminerin içeriğine ilişkin olarak Türker Armaner şunları söylüyor: “Felsefe tarihine “Alman İdealizmi” olarak geçen akımın içinde yer alan J. G. Fichte, 1790’lı yıllarda yayınladığı temel metinleriyle “bilinç” kavramına yeni bir tanım getirmiş, döneminde ve sonrasında aldığı eleştirilerin yanında, felsefe olduğu kadar edebiyat alanında da izleyicileri olmuş, özellikle on dokuzuncu yüzyılda hemen her filozofun değişik açılardan çözümleyeceği bir sistem kurmuştur. Bu seminerde Fichte’nin tasarladığı “bilinç sahibi özne”yi ve “yansıması”nı, felsefenin farklı disiplinleri açısından tartışıp bazı sonuçlar çıkaracağız”

Akbank Sanat YouTube kanalında ücretsiz olarak izlenebilecek seminer serisi Kasım 2021 – Mayıs 2022 süresince devam edecek.

Felsefe Seminerleri

Düşünme Ne Yapar?

Moderatör: Emre Şan

Seminer Programı:

24 Şubat 2022, Perşembe

Saat:18.30

Konuşmacı: Türker Armaner

“Bilinç ve Yansıması: J.G. Fichte”

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Nürnberg’de 26. Buluşma

Read Next

Borusan Sanat’tan Mart Ayına Merhaba

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *