Almanya’dan Aslı Erdoğan çağrısı: Ödülünü alması için yurtdışı yasağını kaldırın.

Almanya’da bulunan Theodar Heuss Vakfı, Ankara’dan Heuss Madalyası’nın bu seneki sahibi yazar Aslı Erdoğan’ın ödülü için Almanya’ya gelmesine izin verilmesini istedi.

Heuss Madalyası’nın bu seneki sahibi yazar Aslı Erdoğan’ın ödül törenine katılabilmesi için Alman Theodor Heuss Vakfı Ankara’ya çağrıda bulundu.

Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin yazar ve yöneticilerine açılan davada, “örgüt üyeliği”, “örgüt propagandası” ve “halkı kışkırtma” suçlamalarıyla hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen ve tutuksuz yargılanan Aslı Erdoğan için yurtdışına çıkış yasağı bulunuyor.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Almanya ile Türkiye arasındaki tüm iletişim kanallarının kopmaması gerektiğini belirten Theodor Heuss Vakfı Başkan Yardımcısı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger, Aslı Erdoğan’ın ödülünü alabilmesi için yurtdışına çıkmasına izin verilmesinin demokratik fikir teatisi kapsamında bir jest oluşturacağını kaydetti.

DEMOKRASİYE DESTEK

Bu sene “demokratik kamuoyu fikrine” yönelik çalışmalara verilen Heuss Madalyaları 1 Nisan tarihinde Baden-Württemberg eyaletinin başkenti Stuttgart’ta düzenlenecek bir törenle sahiplerini bulacak. Aslı Erdoğan’ı “yıllardır demokrasi, insan hakları ve ifade özgürlüğü alanlarında vatandaş olarak örnek oluşturacak angajmanı” nedeniyle ödüle layık görülen vakıf, yazarın “Avrupa’da kamusal demokratik bir tartışma kültürüne önemli katkıda bulunduğunu” kaydetti.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

“Bu topraklar en çok ‘İktidarsız’ üretiyor…”

Read Next

Hakikat çağrılmadığı yere gelmez

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *