Bakış açını genişletmek için B.A.K.

B.A.K. 9 yaş üstü, ergenliğe ilk adımını atan bireylere kılavuz niteliğinde bir kitap.

“Çoğu insanın ufku, ‘Benim Bakış Açım’ adını verdiği
sıfır yarıçaplı bir çemberden ibarettir.”
Albert Einstein

“İple çekiyordu Çilli arkadaşının geleceği günü. Anlatacakları vardı, derdini paylaşmak istiyordu. Sorunu şuydu: Bu aralar, anlayışlı ve güler yüzlü anne babası gitmiş, yerine anlayışsız, aksi, her şeye “hayır” diyen, kurallar üstüne kurallar koyan, olumsuz iki insan gelmişti sanki.”

Çilli son zamanlarda anne ve babasının değiştiğini düşünüyor, sürekli onlarla tartışıyordu. “Kızım öyle yapmasana!”, “Kızım hadi ama!” laflarından bıkmıştı. Bahçelerinde besledikleri yavru kedileri eve almasına izin vermemeleri bardağı taşıran son damla olmuştu. Çünkü Çilli sonuna kadar haklı olduğundan emindi!

Çilli, tam anne ve babasından umudu kesmek üzereyken, karşısına gizemli ve haylaz Karmun çıktı. Karmun komik ama bir o kadar da bilge bir maymundu. Çilli’ye olayları farklı bakış açısıyla görmeyi öğretiyor.

B.A.K. 9 yaş üstü, ergenliğe ilk adımını atan bireylere kılavuz niteliğinde bir kitap. Bu kitapta farklı bakış açılarına sahip olmak hem eğlenceli hem öğretici bir dille anlatılıyor. Herkesin hem kendisinden hem de ailesinden bir şeyler bulabileceği bu kitap, çocukların yanı sıra ebeveynlerin de okuma listesinde yer almalı.

Gülenbilge Ersan’ın eğlenceli anlatımı ve Zafer Okur’un resimlemesiyle hazırlanan kitap Doğan Egmont’un en sevilenleri arasında.

Gülenbilge Ersan’ın eğlenceli anlatımı ve Zafer Okur’un resimlemesiyle hazırlanan kitap Doğan Egmont’un en sevilenleri arasında. Çocuklar bu kitapla ebeveynlerinin duygularını ve iletişimde “farklı bakış açılarına sahip olmak, empati yapabilmek ve karşıdaki insanı daha iyi anlayarak konuşmak” gibi davranışların önemini anlayacaklar.

Çocukları ergenlik dönemine girmiş olan aileler, çocuklarından birçok şikâyet duyar. Aileler duygularını ifade etmeye çalışsa bile karşılarında bir duvar bulur, sözlerinin çocukları tarafından anlaşılmadığını hissederler. Özellikle bu dönemde gençler için aileleri dışındaki insanların söyledikleri ve duyguları daha önemli olur. Bu yüzden aileler -bu dönemde- çocuklarına nasıl davranacaklarını şaşırırlar. Aileler çocukları konusunda hassas davransa bile çocukların da yine bu dönemde ailelerini anlamaları için mutlaka desteğe ihtiyaçları var.

B.A.K. iletişim becerileri konusunu çocukları sıkmadan ve hayal gücünü besleyici bir biçimde işliyor.

B.A.K. iletişim becerileri konusunu çocukları sıkmadan ve hayal gücünü besleyici bir biçimde işliyor. Çilli’ye, Bakış Açıları Kılavuzunu anlatan Karmun, onu değişik bakış açılarına taşıyabileceğinden bahseder.

 • Çilli’nin olayları ve etrafını tam olarak kendi gözlerinden gördüğü, konuşulanları kendi kulaklarınla duyduğu yer, dar bakış açısı.
 • Dik bakış açısı, Çilli’nin annesinin bedeninde, etrafı onun gözlerinden gördüğü, onun gibi hissettiği açı.
 • Çilli, duygularından arınarak, aileye uzaktan bakacağı bir konumada. Geniş bakış açısında Çilli gözlemci olur ve ailesini uzaktan izler.
 • Karmun ile Çilli zaman çizgisine gidiyor. Doğru bakış açısıyla şimdiyi ve geleceği aynı netlikte, bütünsel bir bakış açısıyla görür. Kendini, olayı, olayla ilgili diğer kişileri bir bütün olarak inceler.
 • Yeni başlangıç noktasıyla Çilli “eskiden farklı olarak nasıl davranırım?” sorusuyla davranışlarının üzerinde tekrar düşünmeye başlar.

Bu kitabın en büyük özelliği ergenlik dönemine yeni giren çocukların, karmaşık duygularla takındıkları yeni tavırları farklı bakış açılarıyla görmelerini sağlamasıdır. Kitap, Türkçe dersi Hayal Gücü ile Birey ve Toplum temalarını kapsıyor. Ayrıca, Matematik dersi kavramlarını da vurgu yapıyor.

Çocuklar bu kitapla ebeveynlerinin davranışlarını ve ailelerinin onlara neden hayır cevabını verdiklerini bir kez daha sorgulayacaklar.

 • B.A.K.
 • Yazar: Gülenbilge Ersan
 • Resimleyen: Zafer Okur
 • Türü: 6-9 Yaş
 • Baskı Yılı: 2019
 • Sayfa Sayısı: 120 Sayfa
 • Yayınevi: Doğan Egmont
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Dersim’in Bitmeyen Vedası

Read Next

İstanbul 2099’un tanıtımı yapıldı.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *