Bir Gazetecinin Gözünden Savaşlar ve Zulüm

Polonyalı gazeteci Ryszard Kapuściński’nin meslekî deneyim ve gözlemlerine dayanarak üçüncü dünyadan haberlerin ötesindeki insan manzaralarını aktardığı Futbol Savaşı – Üçüncü Dünyadan Haberler, Berk Cankurt’un çevirisiyle Delidolu’nun ”Dünyayı Okumak” temalı kurmaca dışı eserler koleksiyonunda yayımlandı.

Afrika’dan Latin Amerika ve Orta Doğu’ya uzanan bir coğrafyada, 1960’lı yılların dünya düzeni ve toplumsal değişimine sömürgeci olmayan Batılı bir yazarın gözünden bakan bu kitap, 20. yüzyıl sonunda yaşanan savaşların ve zulmün gayriresmî bir kronolojisini sunuyor.

Futbol Savaşı, Kapuściński’nin genç bir gazeteciyken ayak bastığı topraklarda karşılaştığı tuhaf, alışılmışın dışında ve hatta yer yer absürt sayılabilecek olayları klasik haber dilinin dışına çıkarak hikâyeleştirdiği tanıklıklarından oluşan bir belgesel kitap.

​Futbol Savaşı, sosyo-politik dinamikleri küçücük bir kıvılcımdan nasibini alabilecek toprakların panoramasını çiziyor. Kitaba da adını veren Futbol Savaşı, Honduras ile El Salvador millî takımlarının Dünya Kupası elemelerindeki karşılaşmalarının ardından patlak veren savaşa odaklanıyor; kitaptaki diğer yazılar Latin Amerika, Orta Doğu ülkeleri ve hatta Kıbrıs’a eğiliyor; Kongo, Kenya, Nijerya gibi çatışmaların, darbe ve devrimlerin hiç eksik olmadığı Afrika ülkelerini kalemine doluyor. Eserdeki bazı bölümler ise gazetecinin yazmayı planladığı ”olası” kitapların taslaklarını oluşturuyor.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Saraybosna Film Festivali’nin Onur Konuğu Dünyaca Ünlü Şarkıcı Bono Vox Oldu

Read Next

Korkuya Dair Ne Varsa Bu Kitapta: Sakın Korkma

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *