Bir Kültür İnsanımızı Kaybettik

 

A. Özhan Yiğitler, yazar ve eğitimci H. Zekâi Yiğitler ile yazar, çevirmen ve eğitimci Nuriye Yiğitler’in beşinci çocuğu olarak 19 Nisan 1970 günü Balıkesir’de dünyaya geldi. İlköğretimini Edremit’te tamamladı. Liseyi Ankara Otelcilik Turizm Okulu’nda, üniversiteyi ise DTCF İngiliz Dili Edebiyatı bölümünde bitirdi. Bilişim yayıncılığı, yazarlı ve çevirmenliğindeki üstün deneyimleri sonucu İrlanda’da kurulmuş olan Microsoft Avrupa’da yaklaşık 6 sene çalıştı ve ülkesine döndü. Haberci.com sitesinin yayın yönetmenliği ve çeşitli gezi kültürü, yazarlığı çalışmalarından sonra Gezegence.com u kurdu. Yazarın İngiliz ve Amerikan edebiyatlarından çeviri kitapları, bilişim alanında kaleme aldığı özgün eserleri bulunmaktadır. Ayrıca birçok üniversite ve okulda gezi yazarlığı ve kültürü üzerine konuşmalar yaptı ve konferans verdi, seminerlere katıldı. Dünyada yaklaşık 30 ülkeyi gezen ve yaşayan A. Özhan Yiğitler 03 Eylül 2016 günü ani bir rahatsızlık sonucu aramızdan ayrıldı.

A OZHAN YIGITLER

Kurduğu Gezegence ile ETOHUM konuşmacıları arasında yer alan A. Özhan Yiğitler yeni ekonomi girişimcilerinin bu önemli destekçisindeki profilinde kendisinden şöyle bahsediliyordu:

“Merakını çeken bilgisayar alanına üniversite sonrasında geçiş yaptı. Kitap yayıncılığının çevirmenlik ve yazarlık gibi alanlarında çalıştıktan sonra yazılım yerelleştirmesine ilgi duydu ve bu yeni mesleği sırasında yurtdışına çalışma daveti aldı. Microsoft İrlanda için Windows projelerinde yazılım yerelleştirme mühendisi olarak yıllarca çalıştıktan sonra yurda dönüşünde belgesel alanındaki teknolojik projelere yönelmeye karar verdi. Coşkun Aral’ın hazırladığı Haberci programının teknoloji çözüm sağlayıcısı olarak projelerini yönetmeye başladı. Kariyerini, sürekli ve dinamik olarak değişip gelişen teknolojiyi kullanarak kalıcı ve çağını aşan çalışmalar yapma zeminine oturtarak projelerini artık kendi adına hayata geçirmeye başladı. Şimdilerde aşamalı olarak hayata geçirmeye başladığı projeleri, sürdürülebilir olma özellikleriyle öne çıkıyor.”     

Müzikolog ve korist Denizhan (Yiğitler) Gül, Genel Cerrah Prof. Dr. Cengizhan Yiğitler, Yüksek Makina Mühendisi Kayhan Yiğitler ve Kafekültür Yayıncılık kurucusu yazar Halil Gökhan (Yiğitler) in kardeşi olan ve çok erken yaşta kaybettiğimiz değerli bilişim ve gezi kültürü adamımız A. Özhan Yiğitler, öğretmen Banu Kalyoncu ile yeni evlenmişlerdi.

A. Özhan Yiğitler’in cenazesi 05 Eylül 2016 günü Edremit/Balıkesir’de gerçekleşecek.Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Geçmişle Usta İşi Bir Hesaplaşma: Körburun

Read Next

Bir başarı öyküsü: Çizgi roman

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram