Cannes Film Festivali’nin Bu Yılki Jüri Başkanı Spike Lee Oldu

Bu yıl 73’üncüsü 12-23 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan Cannes Film Festivali’nin jüri başkanlığını yönetmen Spike Lee yapacak.

Bu yıl 73’üncüsü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali 12-23 Mayıs tarihleri arasında yapılacak.

Festivalin bu yılki juri başkanlığını usta yönetmen Spike Lee yapacak.

TİMAŞ
TİMAŞ

Cannes Film Festivali Başkanı Thierry Frémaux, Lee’nin jüri başkanı olarak belirlenmesi konusunda “Spike Lee’nin bakış açısı her zamankinden daha değerli” dedi.

Cannes tarihinde ilk siyah jüri başkanı olmasıyla ilgili konuşan Lee ise şunları söyledi:

“Yaşadığım bu hayatta, en büyük nimetlerim beklenmedik bir şekilde geldi. 2020’de Cannes Jüri Başkanı olma fırsatına sahip olduğum çağrıyı aldığımda, şoke oldum, mutlu oldum, şaşırmış ve gururlandım.
“Bana göre Cannes Film Festivali, dünyanın en önemli film festivali olmanın yanı sıra, film kariyerim üzerinde de büyük bir etkisi oldu. Cannes’ın dünya sinemasında kim olduğumun gidişatını değiştirdiğini rahatlıkla söyleyebilirim.
“Afrika diasporasından (ABD), Cannes jürisine ve ana film festivaline başkanlık yapan ilk kişi olmaktan onur duyuyorum. Barış ve Sevgiyle.”

Spike Lee hakkında

ABD’li aktör, yönetmen, film yapımcısı ve senarist. 1957’de Atlanta’da doğdu, New York – Brooklyn’de büyüdü. Sanatsal, eğitime dayalı bir geçmişi var; babası caz müzisyeni, annesi ise öğretmendi. Atlanta Morehouse Koleji’nde okuldu ve film üzerine çalışmalarını Clark Atlanta Üniversitesi’nde geliştirdi. Morehouse’tan mezun olduktan sonra, Tisch Sanat Okulu lisansüstü film programına katıldı.

Yönetmenliğini yaptığı “Doğruyu Seç” (Do The Right thing), “Malcolm X”, “She’s Gotta Have It” ve “Jungle Fever” filmleriyle tanınıyor.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Ruhi Su Şarkıları Sahnede Can Bulacak

Read Next

Onat Kutlar Kadıköy’de Anıldı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram