Cem Mansur Şubat ve Mart Programını Açıkladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu Genel Sanat Yönetmeni Cem Mansur, klasikten caza, Türk müziğinden dünya müziğine, halk müziğinden fadoya 44 konserden oluşan şubat ve mart programını açıkladı.

Şubat ayının ilk haftası ocak ayında da CRR’de klasik müziği yaşatan İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası (İDSO) konseriyle başlayacak. İDSO’nun 7 Şubat Cuma günü 20.00’de ünlü şef Lior Shambadal yönetiminde vereceği konserin solisti Güney Amerika turnesine beraber çıktığı Alman keman sanatçısı Rebekka Hartmann.

Klasik konserlerin arasında, English Chamber Orchestra (İngiliz Oda Orkestrası), 62. Grammy Ödülleri’nde “En İyi Orkestra Performansı” dalı adayı Kremerata Baltica, ünlü Beethoven piyanisti Stephen Kovacevich, akordeon yıldızı Richard Galliano; ilk kez İstanbul’a gelecek olan Tallis Scholars korosu, Bach’tan Metallica’ya uzanan repertuvarla O/Modernt Chamber Orchestra ve İspanya’dan Bask Ulusal Orkestrası yer alıyor.

CRR, cazseverlerin yıllardır beklediği Monty Alexander, güçlü yorumuyla dünya caz sahnesine damgasını vuran 5 Grammy sahibi Dianne Reeves, 50 ülkede 50 konser vererek 50. Yaşını kutlayan Avishai Cohen gibi sevilen yıldızlar ve caz tarihinin en büyük müzisyenlerinden Dizzy Gillespie’nin anısını yaşatan Dizzy Gillespie Afro – Cuban Band gibi sanatçıları da ağırlayacak.

Programda yer alan, “Carmen” ile Antonio Gades Topluluğu, “Don Kişot” ile José Huertas Flamenko Topluluğu ve Çigan müziğinin en güzel örnekleriyle Gypsy Devils Orkestrası; Cezayirli folk yıldızı Souad Massi, fado yıldızı Camane ve İspanyol balladlarıyla Monica Molina dünya müziğinin zenginliğini sergileyecek.

CRR Türk Müziği Topluluğu klasik dönemden günümüze uzanan Türk musikisinin seçkin eserleriyle şubat ve mart ayları boyunca değerli solistleri ağırlayacak. Müziklerini Evrim Demirel’in, librettosunu Nazlı Zeynep Ergüven’in yazdığı, rejisörlüğünü Barış Meydan’ın üstlendiği çocuk operası, “Barış Ormanı” 16 Şubat, 23 Şubat, 8 Mart ve 15 Mart’ta temsillerinde doğayı sevgiyle selamlayacak.

Programda, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”ne özel iki de konser var. 7 Mart’ta CRR Senfoni Orkestrası’nı Fransız kadın şef Laurence Equilbey yönetecek. Solist ise, uluslararası yarışmalardan ödüller alan piyanist Anna Genuishene olacak. 8 Mart’ta, Adile Sultan’dan Melahat Pars’a uzanan geniş yelpazede kadın bestekârlarımızın eserleri, üç değerli solist Dilek Türkan, Çiğdem Yarkın ve Gül Yazıcı’nın yorumuyla yeniden hayat bulacak.

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nün 105. yıldönümünde, udi, şef Hakan Talu yönetimindeki CRR Türk Müziği Topluluğu özel bir konser verecek. Konserin solist sanatçıları; Gizem Coşkun, Merve Utandı Kalkan, Merve Kıvılcımer, Aybige Demir Okan, Aynur Ezgi Yolcu, İlhan Yazıcı, Eray Cinpir, Murat Irkılata, Gediz Çoroğlu, Alper Ayorak ve Bekir Büyükbaş. Tiyatro sanatçıları Hümay Güldağ ve Atakan Akdaş’da konsere Çanakkale şiirlerini okuyarak eşlik edecekler.

Konser biletleri CRR Konser Salonu gişesi ve Biletix’te satışa sunuldu. (Cumhuriyet)

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Altın Küre Ödülleri’nin Sürprizi 1917 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Read Next

‘No.21’ İzleyiciyle Buluşacak

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram