Çevirmenler Meslek Birliği: Türkiye’nin geleceği açısından son derece kaygı veren bir karardır.

Çevirmenler Meslek Birliği, İstanbul Büyükada’da dijital güvenlik ve bilgi yönetimi eğitimi sırasında gözaltına alınan insan hakları savunucularının serbest bırakılması için çağrıda bulundu. 

İdil Eser (Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü), İlknur Üstün (Kadın Koalisyonu), Nalan Erkem (Yurttaşlık Derneği), Özlem Dalkıran (Yurttaşlık Derneği), Günal Kurşun (İnsan Hakları Gündemi Derneği), Veli Acu (İnsan Hakları Gündemi Derneği), Nejat Taştan (Eşit Haklar İçin İzleme Derneği), Şeyhmus Özbekli (Hak İnisiyatifi), Ali Gharavi (atölye kolaylaştırıcısı), Peter Steudtner’den (atölye kolaylaştırıcısı) 5 Temmuz’da gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınanlar arasında bulunan Özlem Dalkıran ve İdil Eser’in birliğin üyesi olduğunun belirtilen açıklama, gözaltına alınanlar için “Başlangıçta suçlarına dair herhangi bir açıklama yapılmazken ardından ‘darbeci’ oldukları yönünde gülünç ve asılsız iddialara maruz bırakıldılar” denildi. Gözaltıların vicdanları yaralayan, Türkiye’nin geleceği açısından son derece kaygı veren  bir karar olduğu vurgulanan açıklama şöyle:

Aralarında iki üyemiz, Özlem Dalkıran ve İdil Eser’in de bulunduğu bir grup insan hakları aktivisti, 5 Temmuz 2017’de Büyükada’da gerçekleştirdikleri bir eğitim toplantısı sırasında gözaltına alındılar. Başlangıçta suçlarına dair herhangi bir açıklama yapılmazken ardından “darbeci” oldukları yönünde gülünç ve asılsız iddialara maruz bırakıldılar. Kamuoyu tarafından yıllardır tanınan, saygın insan hakları savunucuları olan üyelerimiz Özlem Dalkıran ve İdil Eser’in de aralarında bulunduğu bir grup insan hakları çalışanının gözaltına alınması vicdanları yaralayan, Türkiye’nin geleceği açısından son derece kaygı veren  bir karardır. Haksız suçlamalara hedef olduğunu düşündüğümüz, aralarında üyelerimizin de bulunduğu bu kişilerin, bir hukuk devletinde olması gerektiği üzere derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Bilimkurgu edebiyatından en fantastik 18 örnek

Read Next

Tudem Yayın Grubu ile Mavi Karga Spor Kulübü’nün birlikteliği başarıyı getirdi.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *