Çınar Yayınları’ndan rafları güzelleştiren kitaplar

Yayıncılığa yeniliklerle devam eden Çınar Yayınları dikkat çeken eserleri yayımlamaya devam ediyor. Özlem Anar‘ın kaleme aldığı Aşık Kedi ve Metin Üstündağ‘ın kaleminden ugh! raflardaki yerini aldı.

Özlem ve İhsan Oktay Anar’ın evine yerleşip oradan biz insanoğlunun halipürmelalini anlatan bir kedinin maceraları…

“Bazı insanların kendileri için söylediklerinin tersine, asıl biz kedilerin hayatı romandır. Hem de ne roman! Alaaddin’in lambası gibi sihirli sayılırız. Eğer bizi biraz okşayacak olursanız, içimizdeki cin, yani bizzat biz, uyanır ve size masal yahut hikâye fısıldamaya başlarız. Hemingway, Dickens, Shaw, Poe gibi şimdi kim olduklarını hatırlamadığım kişilerin de kedileri varmış ve bunlar senelerce, kedilerinin fısıldadıkları hikâyelerle geçimlerini sağlamışlar. Yaptıkları aslında intihal! Ama biz kediler tokgözlü canlılarız. Fazla bir şey istemeyiz: Biraz süt, biraz mama veya ciğer; birazcık da, onu bunu kırıp dökme izni.”

Özlem Anar, Âşık Kedi’de bir kedinin gözünden biz insanların garipliklerle dolu dünyasını anlatıyor. Her kedi gibi çokbilmiş bir kedi bu… Kimi zaman kucağımıza uzanıp mırıltılarıyla bize tarifi imkânsız bir huzur sunarken, kimi zaman da o sivri tırnaklarıyla ruhumuzu tırmalamaktan korkmayan bir kedi…

Âşık Kedi, şu fani dünyayı nasıl daha yaşanır bir hale getirebileceğimizin ipuçlarını veren bir roman.

Kedimizin, İhsan Oktay Anar’ın hiç bilinmeyen yönlerini merak edenlere de pek çok sürprizi var.

Efsane bir kitap daha: ugh!

Türkiye’de pek çok yeniliği büyük bir cesaretle başlatan, dokunduğu her şeyi sanata, edebiyata çeviren, çok okunan kaliteli dergilerin beyefendisi METİN ÜSTÜNDAĞ’ın (kısaca: MET ÜST) uzun süredir kitapçılarda bulunamayan kitabı ugh!’un yeni baskısı yayımlandı…

Mizah ve kültür sanat dünyamızın bir nevi Pele’si, Maradona’sı, Messi’si
Metin Oktay’ı, Takoz Recep’i, Metin Kurt’u ve Hami’si MET ÜST’ün ‘bütün eserleri’nin Çınar Yayınları tarafından yayımlanacağını iki ay önce müjdelenmişti.

Çınar Yayınları, Bir Delinin Mal Beyanı’yla başlattığı MET ÜST’ün ‘bütün eserleri’ne bir başka efsane kitapla devam ediyor: ugh!

ugh!’ta, “Gün gelir mutluluğu buluruz” diyerek erteleyip durduğumuz biricik hayatımızın elimizden nasıl kayıp gittiğini kendine has üslubuyla şiirleştiriyor MET ÜST.

beyaz adam
işlerine göre
kurar yaşantısını.. 

kızılderili ise
düşlerine göre 

her şey biraz eksik kalıyor.. UGH!

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Bilimkurgu Mikro Öykü Yarışması 2017

Read Next

Gerçekleri Yazmayan Gazete…

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *