• 11 Ağustos 2020
 
TUDEM
 
TUDEM

Çocukluğunu Yaşamak İsteyen Bütün ”Uslu” Çocukların Hikâyesi!

Faba Kahve

Fran Pintadera’nın yazıp Gómez’in resimlediği “Uslu Çocuk”, Uçanbalık Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

”Çocuk olma” hakkına işaret eden bu duyarlı kitap, farklılıklarıyla gurur duyan ve kendi gibi olmayı tercih eden bütün ufaklıklara ilham kaynağı oluyor.

Günümüzün ”proje çocuk” olgusuna atıfta bulunan Uslu Çocuk, her çocuğun gerçekte bir birey olduğunu hatırlatıyor ve ebeveynlerin, çocuklarının hayatına yerli yersiz müdahalede bulunmamaları gerektiğinin altını çiziyor.

 
KitapEki
KitapEki

”Bağırma Can!”, ”Top oynama Can!”, ”Öyle söyleme Can!”, ”Can’lık yapma Can!..”

Yere göğe sığdırılamayan üstün başarıları, duvarları ve rafları süsleyen birincilik ödülleriyle mükemmel bir kariyere sahip olan Bay ve Bayan Uysal, biricik oğulları Can hususunda azıcık (aslında epeyce) endişeli görünüyor. Tutum ve davranışlarıyla ebeveynlerine pek benzemeyen Can, bütün çabalarına rağmen bir türlü Uysal ailesinin ”şanına” yakışır şekilde hareket edemiyor. Anne babasının bitmek bilmez tenkitlerinden ve uyarılarından usanan ufaklık, son zamanlarda kendini HİÇBİR ŞEY yapamayacak gibi hissediyor. Ta ki anne babasının hayallerindeki o pek harika ”Uslu Çocuk”a dönüşeceği sabaha uyanana kadar…

Afacan çocuk Can’ın, anne babasının istekleri ve hayalleri doğrultusunda nasıl da uslu bir çocuğa evrildiğini gözler önüne seren bu düşündürücü kitap, müdahaleci ebeveynler ile onların boyunduruğu altında kalan ufaklıkların ilişkisini konu ediniyor.

Yoruma açık sürpriz sonuyla her yaştan kitapseverin farklı tatlar ve duygularla okuyacağı Uslu Çocuk, yetişkinlerin gözünden çocukların; çocukların gözünden ise yetişkinlerin dünyasını anlamaya ve anlamlandırmaya çalışıyor.

Kitap Eki Dergisi

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Haber Merkezi

Read Previous

Yordam Kitap’tan 2 Yeni Kitap

Read Next

74 Ülkeden 2 Bin 217 Filmi Buluşturan Festival

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *