CRR 2022 konser sezonunu açtı

Cemal Reşit Rey Konser Salonu (CRR), 2022 konser sezonu program ve yeniliklerini basın ve kültür-sanat dünyasıyla paylaştı.

Sezonun ilk konseri Uğur Mumcu Kantatı öncesi düzenlenen toplantıda konuşan İBB Kültür Daire Başkanlığı Koordinatörü Figen Ayhan Karakelle, haftanın her günü için özel temalar oluşturarak müziğin yanı sıra her söyleşiler, fuaye konserleri, düzenli sergilerle gündüzden geceye uzanan bir ritim yakalamak istediklerini söyledi. Hikayesi olan ve sorgulayan pek çok konserle İstanbulluları karşılayacaklarını belirten, CRR Konser Salonu Genel Sanat Yönetmeni Murat Cem Orhan, çocuklar için ilki ‘Fonikler Köyü’ olmak üzere yeni projeler hayata geçireceklerini paylaştı.

 

TİMAŞ
TİMAŞ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı CRR Konser Salonu, yeni sanat sezonunu düzenlediği basın toplantısı ve Uğur Mumcu Kantatı ile başlattı. Tanıtım toplantısına, İBB Kültür Daire Başkanlığı Koordinatörü Figen Ayhan Karakelle ve CRR Konser Salonu Genel Sanat Yönetmeni Murat Cem Orhan birlikte katıldı. Orhan’ı “Hem şef hem de besteci olarak ulusal ve uluslararası övgüler alan genç ve dinamik sanat yönetmeni” olarak tarif eden Karakelle, “Her zaman olduğu gibi ulusal müziğimize katkı sunacak, uluslararası alanda konser salonumuzun tanınırlığını ve İstanbul’un bir markası olarak bilinirliğini ortaya koyacak vizyonumuzu devam ettireceğiz” diye konuştu.

Çocuk ve gençler için özel içerikler
Haftanın her günü için özel temalar hazırladıklarını kaydeden Karakelle, CRR’nin konserlerin dışında söyleşi ve sergilerle gün boyu sürecek etkinliler planladıklarını paylaştı. Çocuklar, gençler ve toplumun her kesiti için özel içerikler hazırlayacaklarını belirten Karakelle, “İstanbul’da nitelikli içeriklere erişimin bu kadar kolay olduğu başka bir mekan maalesef bulunmuyor” şeklinde konuştu.

“Önemli isimleri burada izledim”
Yüksek lisans öğrenimi gördüğü yıllarda dünya devlerini CRR’de izleme fırsatı bulduğunu kaydeden CRR Genel Sanat Yönetmeni Murat Cem Orhan, “O dönemde burada şarkı söyleyen veya müzisyen olarak çalışan sanatçı dostlarımın bugün önemli başarılar elde etti. Bu demek oluyor ki burası sadece müthiş konserler yapan bir yer değil. Aynı zamanda eğiten ve öğreten bir yer. Kendi sanatçısını besleyen bir çatı” değerlendirmesinde bulundu.

Hikayesi olan, sorgulayan konserler
Konserlerin içerik olarak dinleyicide daha fazla anlam ifade etmesini önemsediklerine vurgu yapan Orhan şunları söyledi:

“Bu akşamki konser aslında hayatları geride kalan insanların konseri. Uğur Mumcu’nun hayatı yarıda kaldı. Mozart’ın hayatı yarıda kaldı. Daha çok besteleseydi. Müzik tarihi ya da insanlık tarihi nasıl olurdu? Uğur Mumcu’nun hayatı devam etseydi, katledilmeseydi bugün bu coğrafya nasıl bir yer olurdu? Bugün bunu sorguluyoruz. Yeni konserlerimizde de sorgulamaya devam edeceğiz.”

Türkiye’den ve dünyadan önemli isimlerle İstanbulluları buluşturacaklarını söyleyen Orhan, “Kaliteli müzik, sadece yabancı müzik değildir. Bizim de aynı standartlarda müziğimiz, insanımız var. Atatürk ilkeleri ve devrimleri sayesinde bunu yetiştirdik” dedi.

CRR genç ve CRR çocuk kuruldu
Orhan, CRR çatısı altında “CRR Genç” başlıklı bir oluşum kurduklarını söyleyerek, CRR Genç Oda Orkestrası’nın eşlik edeceği solistlerin de gençlerden oluşacağını paylaştı. “Salonların yirmi sene sonra dolması önem vermek lazım” diyen Orhan, geleceğin dinleyicilerini yetiştirmek için Şubat ayı repertuvarında yer alan ‘Fonikler Köyü’nden başlayarak her ay dört çocuk etkinliği ile minik dinleyicilerle buluşacaklarını kaydetti. Orhan ayrıca “CRR Çocuk” isimli bir çatı daha oluşturduklarının bilgisini verdi.

Orhan yönetiminde ilk konser
Tanıtım toplantısının ardından Murat Cem Orhan şefliğinde ilk konser dinleyicilerle buluştu. CRR Senfoni Orkestrası ve Volkan Akkoç yönetiminde CRR Korosu, Turgay Erdener’in Uğur Mumcu Kantatı ve W.A. Mozart’ın Requiem’i icra edildi. (ANKA)

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Netflix’te geçtiğimiz hafta en çok izlenen diziler ve filmler

Read Next

Joker’in Devam Filmi İçin ‘2023’te Çekilecek’ İddiası

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram