Cüneyt Cebenoyan Çocuk ve Sinema Platformu Gösterimleri Başlıyor

Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden gazeteci ve sinema yazarı Cüneyt Cebenoyan adına kurulan Cüneyt Cebenoyan Çocuk ve Sinema Platformu’nun film gösterimleri, 5 Şubat’ta Küçük Denizkızı Ponyo – Gake no ue no Ponyo gösterimiyle başlıyor.

3 Ağustos 2019’da geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybeden gazeteci ve sinema yazarı Cüneyt Cebenoyan adına kurulan Cüneyt Cebenoyan Çocuk ve Sinema Platformu, film gösterimlerine başlıyor.

Cebenoyan’ın anısını yaşatmak adına eşi Ayşegül Cebenoyan ve arkadaşlarının girişimiyle kurulan Cüneyt Cebenoyan Çocuk ve Sinema Platformu, çocukları nitelikli sinemayla buluşturmayı ve eleştirel izleme becerilerini geliştirmeyi hedefliyor. Platform, ücretsiz film gösterimi ve tartışma etkinlikleri düzenlemeyi planlarken; bu doğrultuda İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle belediyeye ait kültür merkezlerinde film gösterimleri organize edecek.

TİMAŞ
TİMAŞ

Her ay farklı bir ilçedeki bir kültür merkezinde yapılacak gösterime çevredeki sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı çocukların devam ettiği okullardan öğrencilerin katılmaları sağlanacak. Platform bununla birlikte nitelikli çocuk filmlerini Türkçeleştirmeyi, gezici gösterim programları, animasyon atölyeleri, sinema atölyeleri, çocuklara yönelik filmlerin ve çocuk hakkında film üretimine destek olmayı ve ihtiyacı olan yetenekli sinema bölümü öğrencilerine burs vermeyi de amaçlıyor.

Cüneyt Cebenoyan Çocuk ve Sinema Platformu Gösterimleri Başlıyor

İBB Kültür Daire Başkanlığı’nın desteğiyle gerçekleştireceği film gösterimleri, ilkinde Japon animasyon ustası Hayao Miyazaki imzalı 2008 yapımı Küçük Denizkızı Ponyo – Gake no ue no Ponyo‘yu çocuklarla buluşturacak. Sultanbeyli Prof. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde 5 Şubat’ta gösterilecek olan animasyon filmini üçüncü sınıf öğrencisi 500 çocuk izleyecek. Platformun İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin farklı kültür merkezlerindeki gösterimleri sürecek.

Küçük Denizkızı Ponyo – Gake no ue no Ponyo, küçük ve sevimli bir Japon balığı olan ve insan olmanın hayaliyle yaşayan Ponyo’nun, bu hayalini gerçekleştirmek için maceradan maceraya sürüklenmesini ve yolculuğu sırasında beş yaşındaki bir oğlan çocuğu ile tanışmasıyla yaşanan olayları konu alıyor.

Kaynak: Duvar

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Barış Manço, Kurtalan Ekspres Konseri İle Anıldı

Read Next

Altın Küre Ödülleri’nin Sürprizi 1917 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram