Don Kişot Operası Bu Sezon da Sahnede

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin geçen sezon prömiyerini yaptığı,  seyircinin büyük beğenisini kazanan,  “Don Quichotte Operası ” bu sezon da tiyatro severlerle buluşacak. 

İspanyol yazar Miguel de Cervantes’in 1600’lerin başında  yazdığı ve  güncelliğini her dönem koruyan bu eserden esinlenilerek bestelenen “Don Quichotte Operası”20, 21, 24, 25, 27 Aralık 2019 tarihlerinde Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi’nde sanatseverler ile buluşacak.

Fransız oyun – roman yazarı Henri Cain’in librettosunu yazdığı, romantik dönemin önemli bestecilerinden Jules Massenet’in  son zamanlarında bestelediği “Don Quichotte” Operası, dünyada ilk kez, 1910 yılında Monte Carlo Operası’nda sahnelendiğinde büyük ilgi görmüştü.

TİMAŞ
TİMAŞ

Rejisör Recep Ayyılmaz’ın sahneye koyduğu eserde , Orkestra Şefi Zdravko  Lazarov  yönetiminde İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası solist ve koroya eşlik ediyor. Koro Şefi  Paolo Villa

Dulcinée rolünde ; Aylin Ateş , Özge Kalelioğlu,  Deniz Likos  –  Don Kişot rolünde; Suat Arıkan, Gökhan Ürben – Sancho rolünde N. Işık Belen,  Umut Kosman,   –  Pedro rolünde ;  Begüm Karacasu – Garcias rolünde  Banu Ergün, Funda Güllü – Rodriguezrolünde; Can Reha Gün, Bahadır Özkoca –  Juan rolünde; Zafer Çiftçi,  Çağrı Köktekin dönüşümlü olarak rol alıyorlar.

“Don Quichotte Operası” ile  görünüşteki  komedi ögelerinin ardında ,  insanlığa bazen üzücü bazen sarsıcı hayat dersleri veriliyor. Eserin olay örgüsü ana hatlarıyla şöyle ; İnsanlığın  unuttuğu erdemlerin  peşinde koşan , tutkulu gezgin şövalye Don Quichotte,  inandığı doğrular veaşkı için hayatını riske atmaya hazırdır.  Don Quichotte ve sadık yaveri Sancho’nun küçük bir İspanyol kasabasına gelmesiyle başlayan olaylar, Don Quichotte’un Dulcinée’yi idealindeki kadın olarak görmesi ve ona aşkını ilan etmesiyle devam eder. Ancak Dulcinée, sözde Don Quichotte’un kendisine duyduğu aşkı sınamak için, ondan bir istekte bulunur: Gezgin Şövalye, Dulcinée’nin kolyesini çalan hırsızı bulup, kolyeyi ondan alarak güzel kadına geri getirecektir… Getirmesine getirir, ama ettiği evlenme teklifi Dulcinée tarafından geri çevrilince, kandırıldığını anlar…. (Edebiyat haber)

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

John Travolta ve Olivia Newton-John 41 Yıl Sonra Yeniden Bir Arada

Read Next

Bollywood’un Zirvesindeki 10 İsim

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram