En yenilere göz atalım; Vitrinden seçtiğimiz 8 kitap

Kitap Eki okurlarla buluşan kitaplardan seçkiler sunmaya devam ediyor. Farklı kategorilerden kitapların yer aldığı listemizi incelemenizde fayda var.

Alışık olduğunuz tür ve kitapların dışında bir arayışınız varsa bu listeler size fikir verecek. Keyifli okumalar…

1. George Orwell Arkadaşımdı – Adam Johnson

Yüz Kitap

Bu altı öyküde, Johnson sevgiyi ve kaybı, teknolojinin özel hayata nüfuzunun etkilerini ve siyasalın kişiseli nasıl biçimlendirdiğini keşfe çıkıyor. Johnson’un öyküleri harap olmuş Amerikan şehirlerinden terk edilmiş işkence odalarına, tanıdık gelen tekinsiz bir dünyada geçiyor.

2. Yeni Kentsel Kriz – Richard Florida

Doğan Kitap

2002’deki Yaratıcı Sınıf Adres Değiştiriyor adlı kitabıyla büyük ses getiren Richard Florida geçen 15 yıl içinde kentlerin yaşadığı beklenmedik savrulmaları değerlendiriyor. Hem kendi yazdıklarını eleştiriyor hem de daha iyi bir şehircilik ve daha iyi bir gelecek için yaşadığımız krizi aşmanın yollarını öneriyor.

3. Sihirli Kızlar – Marliese Arold

Altın Kitaplar – Çocuk ve Gençlik

Kara Büyücüler’in toplantısı karanlık ve bilinmezlerle dolu bir dönemin habercisi gibidir. Bu gizemli toplantıya sızmayı başaran ajan-büyücü Leon Bredov, kızı ve onun arkadaşı inanılmaz şeylere tanık olurlar.

4. Birbirimiz İçin Yaşayacağız – Andrey Platonov

Metis Yayıncılık

Mektupların her biri yapbozun bir parçasını oluşturuyor: Bir eş, bir baba, yazar, arkadaş, yoldaş, yurttaş olarak, kısacası insan olarak Andrey Platonov’u daha iyi tanıyoruz onlar sayesinde.

5. İçimdeki Kişi – Sam Shepard

Everest Yayınları

İçimdeki Kişi, Shepard hayranlarına, yazarın ünlü oyunlarında hem karakterlerin imgelemlerinin birer yansıması hem de Buñuel’vari metaforik bir arka plan olarak kullandığı gerçeküstü imgeleri hatırlatacak.

6. Şehir Yaşamı ve diğer şeyler – Jean-Jacques Sempé

Desen Yayınları

Çoksatan kitapları ve sansasyonel karikatür çalışmalarının yanı sıra New York Times, Paris Match, New Yorker gibi gazete ve dergilere yaptığı çizimlerle tanınan Sempé, Şehir Yaşamı ve diğer şeyler’de, kentin keşmekeşinde kaybolan ve kalabalıklar içinde kendini alabildiğine yalnız hisseden “modern” şehir insanını, yalın çizgiler kullanarak derinlikli bir şekilde yansıtıyor.

7. Bir Adam Bir Bebek – Cesur Doruk

Destek Yayınları

Her zaman kadınların annelik hikâyelerini dinlediniz. Peki, bir adamın baba olma yolculuğunda neler yaşadığını öğrenmek ister misiniz?

8. Gerçekçiler İçin Ütopya – Rutger Bregman

Domingo Yayınevi

Gerçekçiler İçin Ütopya, pek çok saha çalışması, deney ve vakadan faydalanarak, günümüzde ütopik gelebilecek kimi fikirlerin (mesela çalışsın çalışmasın herkese temel gelir) aslında erişilebilir olduğunu gösteriyor. Yeter ki tüketim üstüne kurulmuş, piyasa gerçekleri üstünde uzlaşmış bir uygarlıktan daha iyisi olabileceğimizi hatırlayalım. Yeter ki yeniden büyük hayaller kuralım.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Zorlu bir yolculuğun ve yüzleşmelerin romanı; Aziz

Read Next

Murat Belge ve Yalçın Armağan Türkiye’de Modern Şiiri Konuşuyor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram