Eşit, Özgür ve Mutlu Bir Ülke: “Öyle Değil, Böyle!”

Aslı Tohumcu’nun klasik masalları farklı bir bakışla ve toplumsal cinsiyet eşitliğini temel alarak mizahi bir yaklaşımla yeniden kurguladığı kitabı Öyle Değil, Böyle!, Pelin Turgut’un resimleriyle Can Çocuk’tan çıktı.

Tohumcu’nun 7 yaş ve üstü genç okurlar için kaleme aldığı bu kitapta “masalların masalı”nı yeniden, özgün, eşitlikçi bir bakış açısıyla yorumluyor. Tohumcu, Öyle Değil, Böyle!’yi Birleşmiş Milletler Kadın Birimi UN Women’ın “Awake Not Sleeping” (Uyandıran Masallar) girişimi kapsamında yayımlanmaya değer görülen “The Storyteller” (Masalcı) adlı öyküsünden uyarladı.

Bir zamanlar, herkesin dilediğince yaşayabildiği bir ülke varmış. Bale yapan prenslerin, ağaç tepelerinde dolaşan prenseslerin, kız çocuğu oldu diye sevinçten deliye dönen kralların, üvey evlatlarını öz evlatları kadar çok seven kraliçelerin, akşam yemeklerinde prensleri yemeyen ejderhaların yaşadığı bir ülke.

“Ejderhalar, uyduruk nedenlerle kuleye hapsedilen prenseslerin başında nöbet tutmaktan bıkmışlardı. Her öğün prensesleri kurtarmaya gelen prenslerle karınlarını doyurmaktan da. Kurt, büyükanneyle torununu yemek; avcı, kurdun karnını deşmek istemiyordu artık. Üvey anneleri, Hansel ve Gretel’i ormana, ölüme göndermekten kahroluyordu.

​Pamuk Prenses, Pamuk Prens’in öpücüğüyle yaşama dönmektense cam tabutunda çürümeyi yeğleyeceğini düşünüyordu. Kötü Kalpli Kraliçe, Pamuk Prenses’i öldürmeye çalışmak yerine, onu öz kızı gibi sevmek, onunla güzel zaman geçirmek istiyordu. Kırmızı Başlıklı Kız’ın canı, kurt tarafından kandırılmayı değil, onunla dağ bayır koşmayı çekiyordu.”

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

İnsan Anadilinde De Mi Sever?

Read Next

Türkiye’deki Sinema Salonlarında Bu Hafta 9 Film Vizyona Girecek

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *