Eski Kitaplar Sanat Eserine Dönüştü

Rus ressam Ekaterina Panikanova, duvarın üzerine çivilenmiş eski kitapları, parçalı bir tuval olarak kullanıyor.

Klasik sanatın yavaş yavaş dünyamızı terk ettiği bugünlerde farklı işler yapan birçok sanatçıyla tanışmak elbette hepimizi fazlasıyla mutlu ediyor. İşte Ekaterina Panikanova da onlardan biri.

Academy of Fine Arts of St. Petersburg mezunu Panikanova’nın kitaplar üzerinde sanat yapma macerası bir bit pazarında bulduğu eski kitaplarla başlıyor. Aldığı kitapların orjinal halinden başka neye dönüştürülebileceğini düşünerek kitapları satın alır ve boyamaya başlar. İşte Ekaterina’nın sanat yolculuğu tam anlamıyla böylece başlamış olur.

Ekaterina Panikanova, tuval olarak kullandığı eski kitapların üzerine mürekkeple eski fotoğrafları andıran resimler yapıyor.

İnsanların daha önce o kitaplara dokunması ve üzerlerine not alması ise Ekaterina’yı en çok çeken tarafı olmuş yeni sanatında. Aldığı tüm kitapları okuyan ve orada yazanlar doğrultusunda eserler çıkarmaya özen gösteren Panikanova, genellikle gündelik hayatı anlattığı eserlerinde geçmiş ve geleceği birleştirerek draması yüksek ve deneyim dolu eserler sergiliyor.

Rus ressam Ekaterina Panikanova, duvarın üzerine çivilenmiş eski kitapları, parçalı bir tuval olarak kullanıyor. Sanatçı, kitapların açık sayfaları üzerine, gerçekçi yer yer de gerçeküstü bir yaklaşımla mürekkepli çizimler yapıyor.

Kitapların biyoloji, bitki bilim, ilk yardım, geometri gibi farklı alanlardan oldukları göze çarpıyor. Panikanova, geçmişin parçalarını bir araya toplayan bu tuvallerin üzerini yine geçmişe ait çağrışımlar yapan çizimlerle kaplamış.

Resimlerde bir aileye – Panikanova’nın kendi ailesi olup olamadığına dair detaylı bir bilgi verilmemiş – ait eski fotoğraflardan bakarak çizilmiş portreler, danteller ve hayvan figürleri yer alırken kimi zaman da mürekkep patlamaları ile bu gerçekçi tavrın dışına çıkıldığı görülüyor.

St. Petersburg ve Roma’da çalışmalarını sürdüren Ekaterina Panikanova’nın güncel çalışmalarını, Z2O Galleria ve Barbarian Art Gallery aracılığıyla takip etmek mümkün.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Modernist İrlanda edebiyatının ilk örneklerinden; Sürgün

Read Next

Henüz Mürekkebi Kurumamış Okunası 10 Roman

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *