Fanon’un Daha Önce Yayımlanmamış Metinleri Bir Arada

Yazar ve psikiyatrist Frantz Fanon’un daha önce yayımlanmamış metinleri bir araya getirildi. Sel Yayıncılık’ın “Yabancılaşma ve Özgürlük Üzerine Yazılar” adıyla yayımladığı kitap okuyucuyla buluştu.

En çok ırk ve sömürgecilik kavramlarına katkılarıyla bilinen, ezilen halklar için ayrı bir yere sahip olan yazar ve psikiyatrist Frantz Fanon’un daha önce yayımlanmamış metinleri, “Yabancılaşma ve Özgürlük Üzerine Yazılar” adlı derlemede bir araya getirildi.

Sel Yayıncılık etiketiyle raflarda yer alan kitap, Kahraman Çayırlı tarafından Türkçeleştirildi.

Bu derlemede, sömürgeci tahakküm ve onun payandası olan bilimsel yaklaşımlar hedef tahtasına oturtuluyor.

“Yabancılaşma ve Özgürlük Üzerine Yazılar”ın ilk bölümü olan Psikiyatri Yazıları‘nda Fanon, sömürgeci unsurların tetiklediği yabancılaşma ve bu yabancılaşmanın akıl hastalıklarıyla ilişkisi üzerine yeni ve çarpıcı bir bakış açısı geliştirip, Avrupa gerçekliğini esas alan tedavilerin sömürgeci kodlarını teşhir etmeye girişiyor.

Cezayir Bağımsızlık Savaşı’yla birlikte Ulusal Kurtuluş Cephesi saflarına katılan ve El Moudjahid gazetesinde yazmaya başlayan Fanon’un Siyasi Yazılar‘ından oluşan ikinci bölümde ise, hem savaşın geçirdiği evrim ve artık önlenemez bir güç olarak sokaklara taşan özgürlük istenci hem de bu devrimci mücadele uğrunda kaybedilenlerin hikâyeleri gözler önüne seriliyor. (Gazete Karınca)

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Kum Taneleri İstanbul’da Sahnelenecek

Read Next

İstanbul Bu Hafta Birbirinden Renkli Etkinliklere Sahne Olacak

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram