Fatih Akın, Sabahattin Ali’nin hangi kitabını sinemaya uyarlamak istediğini açıkladı.

Neonazilerin bombalı saldırısında kocasını ve oğlunu kaybeden bir kadını anlattığı ‘Aus dem Nichts’ (Solgun) adlı filmi ‘Bambi Jüri Özel Ödülü’ alan Fatih Akın, yeni çekmek istediği filmi açıkladı.

TÖRENE Hollywood yıldızı Diane Kruger’le birlikte katılan Fatih Akın, ödülünü alırken de ırkçılığı eleştirdi. “Irkçılık iğrenç bir şey” diyen törenin ardından konuştuğu ‘Rheinische Post’ gazetesine yazar Sabahattin Ali’nin ‘Kürk Mantolu Madonna’ adlı romanının filmini yapmak istediğini söyledi. Filmi Türk sanatçılarla çekmek istediğini belirten Akın, “Onlarla siyasi içerikli olmayan filmler çekiyorum. Türk ortaklarımla Sabahattin Ali’nin ‘Kürk Mantolu Madonna’ romanını sinemaya uyarlamak istiyorum” dedi.

‘Solgun’u çekmesine NSU’nun seri cinayetlerinin sebep olduğunu anlatan Akın, polisin 10 yıl boyunca bu cinayetleri aydınlatamadığını, tam tersine Türklerden şüphelendiğini söyledi. Polisin Türklere karşı önyargısının önemli rol olduğuna işaret eden Akın, “Bu önyargılar ve toplumsal ırkçılık, benim bu hikayeyi anlatmama vesile oldu” dedi.

‘Solgun’, ‘Yabancı Dilde En İyi Film’ dalında Oscar adayı gösterilirken, Diane Kruger ise performasıyla Cannes Film Festivali’nde ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülüne layık görüldü.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Kitapseverlerle yeni buluşan kitaplardan dikkat çeken 11 kitap

Read Next

Yazarlar Kayseri’ye kardeşlik elini uzatıyor!

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *