Feridun Zaimoğlu Almanya’da yılın romanı ödülüne aday gösterildi.

Feridun Zaimoğlu’nun Martin Luther’in başlattığı reformların 500. yılı dolayısıyla yazdığı Evangelio, Almanya’da yılın romanı ödülüne aday gösterildi.

Martin Luther bundan 500 yıl önce, 31 Ekim 1517’de Wittenberg  Şato Kilisesi (Schlosskirche) kapısına astığı rivayet edilen ünlü 95 teziyle Avrupa’da Protestanlık mezhebinin ve daha sonra Avrupa’da 30 yıl sürecek olan mezhep savaşlarının temelini atmıştı. Roman, Luther’in Wartburg Kalesi’nde geçirdiği zamanı konu ediniyor. Zaimoğlu, 2015’te Siebentürmeviertel (Yedikule) romanıyla da yılın romanı ödülüne aday gösterilmişti.

Çağdaş Alman dilinin önemli yazarlarından

Feridun Zaimoğlu 1964’te Bolu’da dünyaya geldi ve bir yıl sonra ailesiyle birlikte Almanya’ya göç etti. Kiel’de tıp ve sanat okuyan Zaimoğlu, çağdaş Alman dilinin önemli yazarları arasında gösteriliyor. İlk kitabı Kanak Sprak ile Almanya’nın seçkin yazarları arasında yer alan Zaimoğlu’nun çok sayıda romanı, makalesi ve tiyatro oyunu bulunuyor. Pek çok ödülün sahibi olan yazar en son geçtiğimiz yıl Alman edebiyatına yaptığı katkılardan dolayı Berlin Edebiyat Ödülü’ne layık görülmüştü. Kendisi hakkında “Türklerin Malcolm X’i” yakıştırmaları da yapılan Zaimoğlu’nun çalışmaları daha çok Almanya’da uyum ve kimlik sorunları yaşayan ikinci ve üçüncü kuşak Türk göçmenleri konu ediniyor.

En Prestijli Edebiyat Ödülü

Alman Kitapçılık Vakfı Borsa Birliği tarafından verilen yılın romanı ödülü Almanya’nın en prestijli edebiyat ödülü. Almanca konuşulan coğrafyanın Man Booker’ı olarak nitelendirilen ödül 2005 yılından bu yana veriliyor. Jürinin ilk etapta belirlediği aday listesi en iyi 20 roman olarak ilan edildikten sonra bu sayı 6’ya indiriliyor. Son olarak birinci seçilen roman Ekim ayında Frankfurt Kitap Fuarı’nda kamuoyuna duyuruluyor. Ödülün sahibine 25 bin euro, 5 finaliste de 2 bin 500’er euro para ödülü veriliyor.

Kaynak: Kronos

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Bugün Kitap Eki’nde ne var?

Read Next

7 Tahliye, Turhan Günay da serbest…

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *